Polskie zespoły ponownie na University Rover Challenge

1

Sześć polskich zespołów zakwalifikowało się do udziału w zawodach łazików marsjańskich University Rover Challenge. URC odbędzie się od 31 maja do 2 czerwca na pustyni Utah w USA.

University Rover Challenge (URC) to zawody łazików dla zespołów studenckich. Co roku zespoły z całego świata przyjeżdżają rywalizować do USA, na pustynię w stanie Utah. Zespoły konkurują w zadaniach takich jak zebranie próbki, symulowane wsparcie astronauty, przejazd przez trudny teren i serwisowanie sprzętu. Dokonywana jest także prezentacja łazików poszczególnych zespołów, na której przedstawia się zastosowane w ich konstrukcji rozwiązania technologiczne. Często łaziki startujące w tych zawodach nazywa się “marsjańskimi”, m.in. z uwagi na trudny teren URC oraz wsparcie Mars Society.

W tym roku do konkursu zakwalifikowało się sześć zespołów z Polski. Łącznie w konkursie weźmie udział 36 zespołów z 10 krajów, takich jak Australia, Bangladesz, Egipt, Indie, Kanada, Meksyk, Stany Zjednoczone, Turcja oraz Wielka Brytania. Najwięcej zespołów – 11 – będzie reprezentować różne uczelnie techniczne z USA.

Od lat Polskie zespoły studenckie są finalistami w URC z bardzo dobrymi wynikami. W 2011 roku zawody wygrał łazik MAGMA 2 z Politechniki Białostockiej. Dwa lata później łazik Hyperion, także z Politechniki Białostockiej, zdeklasował wszystkie inne zespoły oraz uzyskał najwyższy wynik w historii URC – 493 punktów na 500 możliwych.

W 2014 roku URC wygrał łazik Hyperion II z Politechniki Białostockiej a trzecie miejsce przypadło zespołowi Legendary II z Politechniki Rzeszowskiej. Zawody URC 2015 wygrał zespół Legendary Rover z Politechniki Rzeszowskiej, na trzecim miejscu uplasował się polski zespół łazika Scorpio z Politechniki Wrocławskiej. W 2017 roku drugie miejsce przypadło zespołowi Continuum, również z PWr.

Konkursy łazików takie jak URC, czy krajowy European Rover Challenge, są dla studentów atrakcyjną formą zebrania doświadczenia z skomplikowanych projektach mechanicznych. Absolwenci konkursu URC często rozpoczynają pracę w podmiotach sektora kosmicznego. Jednocześnie można zauważyć także pierwsze próby komercjalizacji doświadczenia zebranego podczas zawodów studenckich. Przykładem może tu być wrocławski zespół Scorpio pracujący nad łazikiem Turtle.

(PAP)

Jeden komentarz

  1. Niech się wiedzie polskim załogom w USA. A ja cieszę się, że będzie polskie ERC w Starachowicach.