Udany lot Minotaura-C z satelitami dla Planet

1

31 października o 22:37 CET z kosmodromu Vandenberg wystartowała rakieta Minotaur-C. Na pokładzie znajdowało się 10 satelitów służących do komercyjnych usług obserwacji Ziemi.

Minotaur-C to czterostopniowa rakieta nośna napędzana paliwem stałym. Konstrukcja bazuje na rakiecie Taurus-XL, która ostatnie dwa loty – oba nieudane – wykonała w 2011 i 2009 roku. Od tego czasu operator rakiety Orbital ATK przeprowadził szereg prac modernizacyjnych. Zaprojektowano m.in. nową awionikę oraz system odrzucania owiewek aerodynamicznych, którego awaria była odpowiedzialna za poprzednie nieudane loty. Utracono wówczas należące do NASA naukowe satelity Glory oraz Orbiting Carbon Observatory.

Kadr telemetrii ze startu Minotaura-C z 31.10.2017 / Orbital ATK

Po sześciu latach Minotaur-C wystartował z komercyjnym ładunkiem, choć telemetria lotu była tracona, m.in. w momencie odrzucenia owiewek. Po 10 minutach i 27 sekundach lotu satelity zostały jednak umieszczone na orbicie docelowej o parametrach 507 na 512 km i inklinacji 97 stopni. Był to pierwszy lot rakiety bezpośrednio dedykowany dla spółki Planet.

Minotaur-C wyniósł 4 satelity Dove, które Planet samodzielnie buduje w swoich zakładach oraz 6 większych SkySatów, wyprodukowanych przez Space Systems/Loral. Dołączą one do 190 satelitów obserwacji Ziemi obsługiwanych przez Planet, z których 172 są obecnie aktywnie używane.


Nagranie ze startu Minotaura-C z ładunkami dla Planet / Orbital ATK

Kalifornijska spółka Planet została założona (jako Planet Labs) w 2010 roku. Firma wykorzystała dostępne na rynku komponenty elektroniczne do stworzenia taśmowej produkcji satelitów obserwacji Ziemi. Postęp technologiczny w ostatnich latach pozwolił na możliwość zastosowania współczesnych rozwiązań typu COTS (Commercial Of The Shelf) właśnie do budowy technologii satelitarnych.

Spółka jest obecnie jednym z najgłośniejszych spółek technologicznych, które rozwinęły się ze start-upu. Planet obecnie posiada cztery oddziały w USA, Niemczech, Holandii i Kanadzie. Na różnych konferencjach i targach założyciele spółki mówią, że obecnie dążą do pozyskania zdjęć pokrywającego całą planetę każdego dnia.

(NSF, PFA)

Jeden komentarz

  1. “31 października o 22:37 z kosmodromu Vandenberg” . Czyli wg czasu CET, który obowiązuje teraz w Polsce.