New Glenn – początek budowy

0

Rozpoczęła się budowa pierwszego egzemplarza rakiety New Glenn.

Blue Origin (BO) to jedna najbardziej zagadkowych firm sektora kosmicznego. Założona w 2000 roku, ogłoszona publicznie w 2002 roku, przez lata nie informowała o postępach swoich pracach badawczo-rozwojowych. Dopiero w kwietniu 2015 roku BO pojawiła się na czołówkach serwisów technologicznych za sprawą pierwszych testów systemu suborbitalnego o nazwie „New Shepard”. Pod koniec 2015 roku firma przeprowadziła w pełni udany test konstrukcji, łącznie z pierwszym kontrolowanym lądowaniem rakiety. Jak na razie wszystkie testy New Shepard w 2016 roku były w pełni udane.

W 2016 roku BO ogłosiła projekt dużej rakiety orbitalnej. Ta konstrukcja otrzymała nazwę “New Glenn”. W konfiguracji dwustopniowej (New Glenn 2) ma mieć wysokość ponad 80 metrów, zaś w konfiguracji trzystopniowej (New Glenn 3) wysokość sięgałaby około 95 metrów. Są to większe rozmiary od stosowanych obecnie rakiet Delta IV czy Falcona 9 oraz nieco mniejsze od historycznego Saturna V. Nośność ma wynieść około 45 ton na niską orbitę okołoziemską (LEO).

Podobnie jak New Shepard, New Glenn ma być odzyskiwalny (mowa tutaj o pierwszym stopniu rakiety). New Glenn ma być napędzany ciekłym gazem naturalnym i ciekłym tlenem za pomocą silników BE-4 oraz BE-3 w trzecim stopniu. Rakieta ma służyć do wynoszenia satelitów oraz ludzi na orbitę. Loty powinny się odbywać z wyrzutni LC-36 na Florydzie. Pierwszy test silnika BE-4 nastąpił w październiku 2017. Aktualnie przewiduje się, że pierwszy lot New Glenna nastąpi w 2020 roku.

https://www.youtube.com/watch?v=BTEhohh6eYk

Profil lotu rakiety New Glenn / Credits – Blue Origin

Z dostępnych informacji wynika, że firma BO rozpoczęła już konstrukcję pierwszego egzemplarza rakiety New Glenn. Tak długi czas w tym przypadku jest zrozumiały – z inżynieryjnej perspektywy jest bardzo prawdopodobne, że nastąpią problemy w budowie oraz potrzeba modyfikacji elementów konstrukcji. Jest także prawdopodobne, że firma BO przeprowadzi szereg testów – zarówno statycznych jak i dynamicznych – zanim dojdzie do pierwszego lotu tej rakiety. Te testy z pewnością też obejmą kwestię odzyskiwania pierwszego stopnia rakiety.

(BO)

Comments are closed.