Japoński wkład w Deep Space Gateway

3

Japoński rząd jest coraz bliższy formalnego dołączenia do Deep Space Gateway.

Nowa stacja kosmiczna

Państwa uczestniczące w projekcie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) prowadzą obecnie szereg rozmów definiujących kształt i zakres nowej orbitalnej stacji kosmicznej. Deep Space Gateway (DSG) zostanie umieszczona na orbicie okołoksiężycowej i podobnie jak w przypadku ISS, ma być regularnie powiększana o nowe moduły oraz komponenty.

Pierwszy z nich, tzw power and propulsion module miałby zostać umieszczony na orbicie okołoksiężycowej podczas Exploration Mission-2 (EM-2), mającego się odbyć na początku lat 20-tych. Będzie to również pierwszy załogowy lot nowej amerykańskiej kapsuły Orion. Astronauci wraz z pierwszym elementem stacji DSG wystartują na pokładzie wielkiej rakiety SLS.

Japoński wkład w nowy program

W ramach japońskiego wkładu do Deep Space Gateway rozważane jest dostarczenie bezzałogowych i załogowych lądowników, które pozwolą przeprowadzać regularne loty ze stacji na powierzchnię Księżyca. Japończycy będą również przeprowadzać loty logistyczne pojazdem HTV-X. W ramach dyskusji miedzy partnerami rozważano również zbudowanie modułu mieszkalnego dla astronautów przebywających na pokładzie DSG.

Na obecnym etapie japoński rząd jest zainteresowany współpracą w programie Deep Space Gateway. W najbliższym czasie ma powstać dedykowany raport, w którym japońscy specjaliści dokładnie ocenią wkład jak i wyniki uczestnictwa Kraju Kwitnącej Wiśni w nowej stacji kosmicznej. Docelowo japoński astronauta miałby stanąć na powierzchni Księżyca pod koniec lat dwudziestych.

Pojazd HTV przechwycony przez ramię stacji SSRMS / NASA

Na razie Japonia zadeklarowała udział w programie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej do 2024 roku. Obecnie Japończycy regularnie dostarczają ładunki na ISS bezzałogowymi pojazdami HTV. Wcześniej do ISS dostarczone zostało laboratorium Kibo, platforma na eksperymenty na zewnątrz stacji wraz z ramieniem robotycznym oraz mały moduł logistyczny

W najbliższych miesiącach będzie pojawiało się coraz więcej deklaracji oraz szczegółów planowanych działań przy nowym, wielkim programie załogowym jakim jest Deep Space Gateway.

(YS)

3 komentarze

  1. Coraz więcej deklaracji, to może by tak przyspieszyć trochę start? Ech – martwi mnie że pomimo tego że jestem młoda, to nie dożyję do prawdziwej eksploracji Układu Słonecznego czy choćby Marsa.

    • (…)Coraz więcej deklaracji, to może by tak przyspieszyć trochę start?(…)
      Nie zapominaj, że sytuacja z Rosją jeszcze się wyklarowała…

    • ERGO SUM—- NASA budowę tej stacji ma zainicjować 1-sza wysłaniem Modułu silnikowego,a jak wiemy 1-szy start Załogowy Rakiety SLS z Orionem ma być w okolicach 2024-5 i nikt tego wcześniej nie zacznie budować. Mnie interesuje tylko ,co z tymi Lądownikami księżycowymi wymyślili Japończycy, jaką zastosowali Technologię ,mniemam że to będą jednostopniowe -wielorazowe lądowniki i zarazem powrotniki ,na tym samym silniku Lądowanie i Wzlot.