Rozbłysk klasy M1.1 i powrót komety 96P/Machholz

0

W ostatnich dniach do Słońca zbliżyła się kometa 96P/Machholz. Ponadto, 21 października nastąpił rozbłysk klasy M1.1.

96P/Machholz to kometa krótkookresowa. Ta kometa krąży wokół Słońca z czasem ok 5,3 roku. Peryhelium tej komety wynosi około 0,12 jednostki astronomicznej – jest to najmniejsze peryhelium z ponumerowanych komet krótkookresowych. Skład tej komety jest też nietypowy, co sugeruje możliwość pochodzenia spoza Układu Słonecznego.

Od czasu umieszczenia kosmicznego obserwatorium SOHO w 1995 roku kometa 96P/Machholz jest obserwowana za pomocą instrumentu LASCO C3 podczas zbliżeń do Słońca. W październiku 2017 roku następuje już piąte peryhelium tej komety obserwowane przez sondę SOHO. Poniższe nagranie prezentuje początek obserwacji komety 96P/Machholz przez sondę SOHO.

Początek przelotu komety 96P/Machholz w polu widzenia instrumentu LASCO C3 sondy SOHO / Credits – NASA, ESA, Limax7

Ponadto, 21 października o godzinie 01:38 CEST nastąpił rozbłysk klasy M1.1. Rozbłysk wyemitowała grupa 2682, która na początku września była oznaczana jako obszar 2673. To właśnie ten obszar wyemitował we wrześniu tego roku najsilniejsze rozbłyski słoneczne od ponad dekady. Tym razem jednak grupa 2682 jest już tylko cieniem aktywnego obszaru z września i nie jest w stanie wyemitować silniejszych rozbłysków.

Rozbłysk klasy M1.1 z grupy 2682 / Credits – NASA, SDO, Observer

Aktywność słoneczna jest komentowana na Polskim Forum Astronautycznym. Polecamy także listę najsilniejszych rozbłysków w tym roku oraz najsilniejszych w całym 24. cyklu aktywności słonecznej.

(PFA, SDO)

Comments are closed.