Dwa miesiące bez plam słonecznych w 2017

0

Minęło już łącznie ponad 60 dni bez plam słonecznych w 2017 roku. Jest to zapowiedź zbliżającego się minimum aktywności słonecznej.

Na początku zeszłego miesiąca obserwowaliśmy na widocznej z Ziemi tarczy Słońca grupę o numerze 2673. Ta grupa wyemitowała najsilniejsze od ponad dekady rozbłyski (i jednocześnie najsilniejsze rozbłyski w tym całym cyklu słonecznym). Najsilniejszy z nich został wyemitowany 6 września. Był nim rozbłysk klasy X9.3 – najsilniejszy rozbłysk od niemal dokładnie 12 lat.

Ewolucja i rozbłyski grupy 2673 / Credits – SpaceWeatherLive

Do początku października na Słońcu obserwowaliśmy różne obszary aktywne, które jednak nie wyemitowały żadnych rozbłysków powyżej dolnych stanów klasy C. Dziewiątego października ostatnie takie obszary zniknęły za zachodnim brzegiem tarczy słonecznej. Oczom obserwatorów z Ziemi ukazało się “czyste” Słońce, bez żadnych plam słonecznych.Ten stan utrzymuje się do dziś.

Po raz 15 w tym roku nie ma plam słonecznych. Łącznie już w 2017 roku przez ponad 60 dni nie ma plam słonecznych. Dla porównania – przez cały 2016 rok na Słońcu nie zanotowano “jedynie” 34 dni bez plam słonecznych, zaś w 2015 roku na naszej Dziennej Gwieździe można było stale zaobserwować plamy.

Prawdopodobnie do końca roku zaobserwujemy kolejne dni i tygodnie bez plam słonecznych. Jest to znak końca obecnego cyklu aktywności słonecznej. Warto tu także dodać, że pod koniec sierpnia i na początku września na Słońcu pojawiły się pierwsze obszary o odwrotnej polaryzacji magnetycznej. Jest to zapowiedź nowego cyklu słonecznego, który rozpocznie się za kilka lat.

Aktywność słoneczna jest komentowana na Polskim Forum Astronautycznym. Polecamy także listę najsilniejszych rozbłysków w tym roku oraz najsilniejszych w całym 24. cyklu aktywności słonecznej.

(PFA, SDO)

Comments are closed.