Start Atlasa 5 z NROL-52

0

Piętnastego października rakieta Atlas 5 wyniosła satelitę zwiadowczego NROL-52.

Do startu doszło 15 października o godzinie 09:28 CEST z wyrzutni LC-41 na Florydzie. Rakieta Atlas 5 w konfiguracji 421 wyniosła satelitę NROL-52. Lot przebiegł prawidłowo i satelita znalazł się na odpowiedniej orbicie.

Koniec transmisji ze startu - odrzucona osłona aerodynamiczna i pierwsze (oraz ostatnie) spojrzenie na NROL-52 / Credits - ULA

Koniec transmisji ze startu – odrzucona osłona aerodynamiczna i pierwsze (oraz ostatnie) spojrzenie na NROL-52 / Credits – ULA

Start kilka razy przekładano z uwagi na złą pogodę. 15 października pogoda była dobra i Atlas 5 wystartował na początku swojego godzinnego okienka startowego. Start rakiety został zorganizowany przez United Launch Alliance (ULA). Poniższe nagranie prezentuje ten start. Tak jak w przypadku większości amerykańskich tajnych startów przekaz został zakończony w momencie odrzucenia owiewek, podczas pracy drugiego stopnia.

Start Atlasa 5 z NROL-52 / Credits – ULA

Niewiele wiadomo o NROL-52, jednak miejsce startu i trajektoria lotu sugerują, że ten satelita został wyniesiony na orbitę geostacjonarną transferową (GTO). Z dostępnych niezależnych źródeł wynika, że NROL-52 może być satelitą telekomunikacyjnym, być może typu SDS-4. Tego typu satelity służą za przekaźniki danych z innych satelitów na niższych orbitach, pozwalając w ten sposób na szybsze i dłuższe przekazywanie danych (w tym transmisja “na żywo”).

Ten satelita może mieć oznaczenie “Quasar 21”. Satelita “Quasar 20”, prawdopodobnie także typu SDS-4, został wystrzelony 28 lipca 2016 roku, także za pomocą rakiety Altas 5 w konfiguracji 421.

Następny start rakiety orbitalnej zaplanowano na 20 października. Wówczas dojdzie do drugiego startu nowej małej rakiety Electron. Pierwszy start tej rakiety odbył się 25 maja 2017 – lot wówczas nie zakończył się pełnym sukcesem.

(LK, PFA, NSF)

Comments are closed.