Test holowania pojazdu Dream Chaser

0

Firma Sierra Nevada Corporation przeprowadziła udany test holowania mini-wahadłowca Dream Chaser po pasie startowym.

Budowany przez Sierra Nevada Corporation (SNC) Dream Chaser będzie niewielkim wahadłowcem, czyli pojazdem, który będzie łagodnie powracał z orbity dzięki sile nośnej skrzydeł i lądował jak samolot na pasie startowym w Kennedy Space Center na Florydzie. Projekt samolotu kosmicznego był rozwijany pod loty załogowe na niską orbitę okołoziemską konkurując z kapsułami Dragon 2 (SpaceX) i CST-100 Starliner (Boeing).

W lipcu tego roku Dream Chaser wykonał udany test kołowania. Po nim w sierpniu nastąpił test holowania pojazdu. W trakcie testów Dream Chaser został rozpędzony do prędkości rzędu 95 km/h. Zostały także przetestowane powierzchnie nośne.

Na poniższym nagraniu firma SNC zaprezentowała najważniejsze wydarzenia testu holowania pojazdu Dream Chaser. Testy wykonano w ośrodku NASA o nazwie Armstrong Flight Research Center (AFRC), znajdującego się na terenie bazy wojskowej Edwards w Kalifornii.

Testy holowania pojazdu Dream Chaser / Credits – SNCspacesystems

Docelowo tym egzemplarzem Dream Chasera firma SNC planuje wykonać lądowanie. W październiku 2013 roku pierwszy egzemplarz został mocno uszkodzony, po tym jak nie wysunęła się część podwozia. Nagranie z tamtego wypadku nigdy nie zostało opublikowane.

Pierwsze orbitalne loty tego mini-wahadłowca z ładunkiem powinny odbyć się około 2019 roku. W 2021 ma również zostać przeprowadzona misja dla ONZ.

(SNC)

Comments are closed.