Rosjanie chcą konkurować ze SpaceX

7

Podczas wywiadu z Business FM dyrektor przedsiębiorstwa Roskosmos stwierdził, że Rosja jest w stanie konkurować cenowo w wynoszeniu ładunku przez SpaceX.

Igor Komarow, dyrektor przedsiębiorstwa Roskosmos przyznał, że wielokrotnie używane rakiety będą podstawą rynku wynoszenia satelitów w dalszej przyszłości, jednak obecnie Rosja jest w stanie konkurować cenowo ze SpaceX przy wykorzystaniu nowych rakiet jednorazowego użytku.

Obniżka cen

Komarow szacuje, że obecne ceny SpaceX zostaną zmniejszone o 15-20%. Szacunki te wydają się racjonalne biorąc pod uwagę, że firma Elona Muska wyłożyła około miliarda USD na dostosowanie pierwszego stopnia rakiety Falcon 9 do powrotu na Ziemię.

Komarow stwierdził również, że regularne loty rakiet wielokrotnego użytku będą znacznie droższe ze względu na problemy z zużyciem materiałów oraz naprawach koniecznych po locie powrotnym przez atmosferę ziemską.

Nowa rakieta

Rosja chce wprowadzić nową rakietę nośną, Sojuza 5, której koszt produkcji będzie o około 20% niższy, od obecnie stosowanych rozwiązań. W rakiecie mają zostać wykorzystane istniejące już silniki RD-170, które zostały wpierw opracowane dla projektu Energia-Buran. Pierwszy lot nowej rakiety odbędzie się jednak nie wcześniej, niż w połowie przyszłej dekady.

Sojuz 5 ma być rodziną kilku różnych rakiet nośnych, uzupełniających możliwości rozwijanych obecnie wariantów rakiet Angara. W wersji podstawowej Sojuz 5.0 ma być w stanie wynieść 3 tony ładunku na niską orbitę okołoziemską, w wersji najcięższej (5.3) mają to być nawet 26 tony. Rozważany jest również wariant rakiety do wynoszenia Federacji, nowego rosyjskiego statku załogowego.

(SpaceIntelReport, RussianSpaceWeb)

 

7 komentarzy

 1. Zetną koszty bo Sojuz 5 zostanie w całości wykonany z makulatury i surowców wtórnych.
  Na makulaturę pójdą rysuneczki rosyjskich baz na Księżycu i załogowych misji marsjańskich.

 2. No co innego może powiedzieć przedstawiciel Rosyjskie Agencji Kosmicznej? Niestety Rosja zmaga się z najpoważniejszym chyba kryzysem w sferze kosmonautyki od początku ery kosmicznej. Wspomniana sytuacja z Nauką jest tego najlepszym przykładem – chaos i degrengolada 🙁
  Co kilka miesięcy padają zatem deklaracje o misji na Księżyc, budowie stacji post-ISS itp. a rzeczywistość skrzeczy …

 3. Mój komentarz do odważnych słów Pana Komarowa (w formie dowcipu) :
  “Rosyjscy rybacy złowili wieloryba. Zmierzyli go i wyszło, że od głowy do ogona ma 20 m, a od ogona do głowy ma 18 m.
  Postanowili napisać do Rosyjskiej Akademii Nauk z zapytaniem czy taka sytuacja jest możliwa.
  Odpowiedź z Rosyjskiej akademii Nauk była następująca : “Rosyjska Akademia Nauk zna takie przypadki np. od soboty do środy jest cztery dni, a od środy do soboty trzy.”

 4. Ciekawe gdzie w połowie przyszłej dekady będzie wtedy SpaceX. Sądzę że daleko z przodu w stosunku do oszczędności 20%.

 5. Rosyjskie plany podboju wszechświata, odc. 8566764757. Jeśli Kreml dołoży do kosztów startu, to pewnie, ze cenowo będą w stanie rywalizować (tak jak np. Indie). Natomiast co do planowanej nowej rakiety… Jak tam MLM Nauka? 😛

  • MLM Nauka poleci na ISS…. Jako żyletki dla astronautów hahaha 🙂