Udany test silnika rakiety ratunkowej MPCV Orion

0

Piętnastego czerwca na pustyni w Utah przetestowano silnik dla rakiety ratunkowej kapsuły MPCV Orion. Test zakończył się powodzeniem.

W lotach załogowych na szczycie potężnej rakiety SLS będzie znajdować się kapsuła MPCV Orion. Jeśli zajdzie potrzeba ewakuacji załogi od rakiety, wówczas zrealizowany zostanie jeden z pięciu trybów ratunkowych, w zależności od momentu lotu. Przez pierwsze 120 sekund lotu system o nazwie Launch Abort System (LAS) będzie miał za zadanie wynieść kapsułę i astronautów poza obszar zagrożenia.

Rakieta SLS i kapsuła MPCV Orion / Credits - NASA

Rakieta SLS i kapsuła MPCV Orion / Credits – NASA

System LAS ma pracować około sześć sekund, co pozwoli na oddzielenie kapsuły od rakiety. Przyśpieszenie generowane przez LAS ma być wystarczające, aby szybko oddalić Oriona od zagrożenia, ale jednocześnie na tyle małe, aby nie zagrozić życiu astronautów.

15 czerwca 2017 roku doszło do kolejnego testu komponentów LAS. Do testu doszło o godzinie 21:00 na terenie należącym do wykonawcy LAS – firmy Orbital ATK na pustyni w stanie Utah. Test zakończył się powodzeniem. Poniższe nagranie prezentuje ten test.

Test silnika do rakiety LAS – 15.06.2017 / Credits – NASA

Pierwszy, jeszcze bezzałogowy lot rakiety SLS powinien nastąpić przed końcem tej dekady. Po tym locie nastąpi pierwszy lot SLS z astronautami na pokładzie kapsuły MPCV Orion. Aktualnie przewiduje się, że ta misja nastąpi pomiędzy 2021 a 2023 rokiem.

(NASA)

Comments are closed.