TEDx – nadjeżdżająca rewolucja

1

Jeden z finalistów polskiej edycji konkursu ESNC wygłosił niedawno prezentację w ramach konferencji TEDx. Jego prezentacja dotyczyła rewolucji, jaka czeka nas w ruchu drogowym w najbliższych latach.

Paweł Gora jest doktorantem informatyki na Wydziale Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego. W swoich badaniach Paweł zajmuje się modelowaniem i adaptacyjną optymalizacją ruchu drogowego w warunkach miejskich. Oprócz miast, Paweł kieruje projektem “Miejsca parkingowe na MOP”, który jest realizowany dla Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

W 2015 roku Paweł brał udział w konkursie European Satellite Navigation Competition (ESNC), potocznie też nazywanym “Galileo Masters”. Zgłoszenie Pawła dotyczyło właśnie kwestii zarządzania ruchem drogowym, symulacjami i organizacją ruchów w miastach.

23 marca 2017 Paweł wystąpił na TEDx i przedstawił zarys możliwości rozwoju technologii związanych z organizacją ruchu drogowego. Ten występ prezentujemy poniżej.

Prezentacja Pawła Gory na TEDx – 23 marca / Credits – TEDx Talks

Lepsza organizacja ruchu drogowego to wyzwanie interdyscyplinarne, w którym jest miejsce do zastosowania różnych technologii. Jest tam także miejsce na zastosowanie nawigacji satelitarnej (GNSS). W przyszłości może także dojść do potrzeby organizacji ruchu dronów, jeśli rzeczywiście ta technologia dostarczania przesyłek czy sprzętu stanie się tak popularna w obszarach miejskich.

(TEDx)

Jeden komentarz

  1. Fantastycznie tylko … autonomiczność pojazdów NIE wystarczy z prostej przyczyny. Wraz z zagęszczeniem ilości osób na km2 rośnie potrzeba przepustowości. Żadna autonomiczna wizja NIE pomoże jeśli nie zmienimy tras komunikacji z sieci płaskiej (2d) na system wielopoziomowy – 3D. Aby robić to tanio i bez rażącej ingerencji w tkankę miasta trzeba ZMIENIC same pojazdy aby były niewielkie i poruszały się po wąskich torach. TYLKO tak można radykalnie usunąć ograniczenia przepustowości.