Relacja z UK Space Conference

0

Na przełomie maja i czerwca w Manchesterze odbyła się UK Space Conference. Najważniejsza konferencja dla brytyjskiego sektora kosmicznego odbywa się co dwa lata

Między 30 maja a 1 czerwca w Manchester Central Convention Complex odbyła się konferencja UK Space Conference. Uczestniczyło w niej około dwóch i pół tysiąca osób.

Brytyjski sektor kosmiczny

UK Space Conference to najważniejsze wydarzenie kosmiczne odbywające się co dwa lata w Wielkiej Brytanii. W tym kraju bardzo prężnie rozwija się sektor kosmiczny, zwłaszcza ukierunkowany na sektor downstream. W 2010 powołana została Brytyjska Agencja Kosmiczna (UK Space Agency), zaś w 2014 rząd brytyjski ogłosił początek prac nad stworzeniem krajowego portu kosmicznego. W Anglii funkcjonuje również szereg firm z sektora upstream, takie jak SSTL (obecnie część Airbus Defence & Space) czy Reaction Engines Limited. Na przełomie 2015 i 2016 roku na orbitę udał się również Tim Peake, drugi brytyjski astronauta.

Podczas kuluarowych rozmów ciągle powracała tematyka Brexitu, która bardzo silnie uderzy w rozwój brytyjskiego sektora kosmicznego. Na temat konsekwencji Brexitu zapraszamy do lektury naszej dedykowanej analizy. Obecnie, po wynikach przyśpieszonych wyborów negocjacje wyjścia z Unii będą jeszcze trudniejsze i tym samym pośrednio jeszcze mocniej uderzą w brytyjską gospodarkę.

Wystąpienia plenarne

Jan Woerner na UK Space Conference / Foto: Marcin Dobrowolski

Na plenarnym panelu poświęconym współpracy międzynarodowej wspólnie dyskutowali przedstawiciele SSTL, Airbus Defence and Space, Deimos, Inmarsata, Imperial College London jak i dyrektorzy Europejskiej Agencji Kosmicznej i Agencji Kosmicznej Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

W energetycznym wystąpieniu Jan-Dietrich Woerner mocno podkreślił konieczność współpracy sektora kosmicznego w Europie pod hasłem “United Space in Europe”, a także jako jedyny głośno skrytykował Brexit. Jednocześnie potwierdził, że rozwija się współpraca ESA z Chinami dotycząca wspólnej eksploracji Księżyca w ramach programu Moon Village.

Część wystawowa

Uk Space Agency na części wystawowej UK Space Conference / Foto: Steve Nichols

Na konferencji do zwiedzania dostępna była również część wystawowa. Na dużych stanowiskach prezentowały się głównie brytyjskie podmioty – duże stanowiska miały między innymi Space Applications Catapult, Innovate UK czy UK Space Conference. Nie zabrakło również Thales Alenia Space, Europejskiej Agencji Kosmicznej czy Airbusa.

Na miejscu przedstawiane były osiągnięcia podmiotów, jak również szereg modeli sprzętu, często w skali 1:1. W oddzielnej części kompleksu wystawowego znajdowała się również część otwarta dla wszystkich zwiedzających z atrakcjami przede wszystkim skierowanymi do najmłodszych.

Comments are closed.