Przyszłość konstelacji Orion

4

Dzięki danym z dwóch europejskich misji możliwe jest bardziej precyzyjne wyznaczenie ruchu gwiazd względem naszego Słońca. Pozwala to na symulację zmiany wyglądu konstelacji, takich jak Orion.

Orion jest jednym z najwyraźniejszych gwiazdozbiorów ziemskiego nieba. Główny kształt tego gwiazdozbioru zawdzięczamy układowi siedmiu jasnych gwiazd, z których dwie najjaśniejsze to Betelgeza i Rigel.

Znany nam kształt konstelacji na niebie nie będzie “wieczny”. W czasie liczonym w dziesiątkach tysięcy lat dojdzie do przemieszczenia się gwiazd w tym i innych gwiazdozbiorach. Poniższa animacja prezentuje przemieszczanie się gwiazd Oriona w czasie 450 tysięcy lat. Nagranie przedstawia obszar nieba o wymiarach 20 x 40 stopni. Animacja powstała dzięki danym z dwóch europejskich misji: Hipparcos i Gaia ze wsparciem z naziemnych obserwatoriów.

Warto tu również dodać, że Betelgeza w czasie krótszym niż milion lat zakończy swój gwiezdny żywot jako supernowa.

(ESA)

4 komentarze

  1. Taa… czyli znamy jedną z granicznych dat naszej cywilizacji… Betelgeza jest zbyt blisko, jej eksplozja raczej napewno nas “usmaży”.

    • Wojciech Leonowicz on

      Betelgeza na pewno nas nie usmaży ponad 600 lat świetlnych to wystarczający bufor bezpieczeństwa. Będzie (była?) to supernowa typu II, bez żadnych śmiercionośnych dżetów, Pojawi się jako piękna mgławica, początkowo widoczna również za dnia, kilka razy większa niż księżyc w pełni.

      • Otóż to. Musiałaby być w odległości 30 lat świetlnych. A wiadomo, że jest znacznie, znacznie dalej.