Breakthrough Listen – pierwsze wyniki

7

Opublikowano pierwsze wyniki poszukiwania obcych cywilizacji w ramach programu Breakthrough Listen. Udało się zarejestrować 11 ciekawych sygnałów, które skierowano do dalszej analizy.

W lipcu 2015 informowaliśmy o rozpoczęciu programu o nazwie Breakthrough Initiatives. Inicjatywa ma na celu poszukiwanie obcych cywilizacji we Wszechświecie, w ramach której przeprowadzone będą dwa projekty: Breakthrough Listen oraz Breakthrough Message.

Nasłuch w ramach  Breakthrough Listen rozpoczął się w połowie grudnia 2015 roku. Projekt wykorzystuje dwa dwa potężne radioteleskopy – stumetrowy Green Bank Telescope (GBT) w USA oraz 64 metrowy Parkes Telescope w Australii. Celem Breakthrough Listen jest wykonanie najdokładniejszego z dotychczasowych przeglądów nieba na różnych pasmach radiowych. Skan w zakresie od 1 do 10 GHz ma objąć 10 razy większy obszar nieba i być ponad 50 razy bardziej czuły od poprzednich nasłuchów radiowych, przeprowadzonych w ramach projektu SETI.

Nasłuch nieba jest następujący: zwykle w tygodniu dla tej inicjatywy przeznaczanych jest kilkanaście godzin czasu pracy radioteleskopów, zazwyczaj w „paczkach” po kilka godzin.

Pierwsze wyniki Breakthrough Listen

Po szesnastu miesiącach nasłuchu ogłoszono pierwsze wyniki programu Breakthrough Listen. Uzyskane rezultaty dotyczą danych na paśmie L (1,1 do 1,9 GHz). Wyselekcjonowane gwiazdy były nasłuchiwane trzy razy przez czas 5 minut, przeplatanych 5 minutowym nasłuchem dla drugorzędnych celów. Taka procedura pozwoliła na analizę sygnału odebranego od wyselekcjonowanych gwiazd bliskich Ziemi. Następnie poszukiwane były sygnały wyraźnie wyróżniające się względem poziomu szumów (stosunek „Signal to Noise Ratio”, SNR). Łącznie zarejestrowano jedenaście takich sygnałów. Maksymalna wartość SNR w tych sygnałach zawiera się w zakresie od ok. 25 do prawie 3400. Lista sygnałów i ich sygnatura jest dostępna pod tym linkiem: https://seti.berkeley.edu/lband2017/index.html .

Dalsza analiza tych 11 sygnałów wyraźnie sugeruje jednak ich ziemskie, a nie poza-ziemskie pochodzenie. Jest to najczęstszy wynik nasłuchu radiowego i zwykle ma związek z pobliskimi naziemnymi nadajnikami radiowymi lub przelatującymi satelitami.

Program Breakthrough Initiatives ma trwać dziesięć lat. Łącznie w ramach Breakthrough Listen prawdopodobnie zostanie zebranych przynajmniej kilkaset sygnałów wyraźnie silniejszych od poziomu szumu. Oczywiście, jest bardzo mało prawdopodobne, by którykolwiek z tych sygnałów pochodził od innej cywilizacji, jednakże taka możliwość rozpala wyobraźnię naukowców na całym świecie i jest jedną z przyczyn realizacji programu.

(BI)

7 komentarzy

 1. Widocznie bardzo mało nawet zaawansowanych cywilizacji staje się kosmicznymi cywilizacjami.

  Jakie mamy szanse zasiedlić choćby Marsa ? Prawie żadne. Dopiero teraz zaczynamy mieć technologie do tego wyczynu ale mamy coraz więcej problemów na Ziemi – zanieczyszczenia, zmiana klimatu, oszczędności. Do tego na orbicie powstało tyle śmieci że za 100 lat będziemy potrzebować cudu żeby się przez to przebić aby gdziekolwiek polecieć. Oczywiście znajdziemy rozwiązanie tych czy innych problemów ale to wszystko będzie kosztować. Czy kiedykolwiek będzie się opłacać wysyłać gdzieś ludzi celem zamieszkania poza Ziemią?? Wątpie. Obecnie jeśli ciągnie nas do odludzia to znacznie przyjemniej jest zamieszkać na Syberii – mamy dostęp do wody i powietrza. I jest to jakieś 1 000 000 x tańsze

  • Prawda z tą Syberią 🙂 Ale na dłuższą metę (kilkaset lat) jesli nie przeniesiemy bazy przemysłowej, wydobywczej albo przynajmniej energetycznej poza Ziemię to albo czeka nas powrót do Średniowiecza albo wymordujemy się jak ostatnia dzicz. Najpewniej najpierw jedno a potem drugie.
   W tej sytuacji ktoś musi zacząć myśleć długofalowo (nie do następnych wyborów) i dalej niż własny brzuch. Na polityków i wyborców bym w tej kwestii nie liczył.

 2. DLACZEGO INNE CYWILIZACJE NIE ISTNIEJĄ?
  Wraz z rozwojem techniki pojawia się możliwość dokonania globalnego aktu terrorystycznego. Z początku bardzo prymitywne i dostępne dla wąskiej grupy, potem coraz więcej, coraz sprytniejszych i dostępnych dla każdego. Jeśli by przyjąć że rozwój techniki to wzrost liniowy, to ilość możliwości takiego ataku to wzrost wykładniczy. Do monitorowania i zabezpieczania potrzeba więc wykładniczo coraz więcej środków. W pewnej chwili, gdy krzywe się przetną – a przecinają się na pewno – ilość możliwości kolapsu jest tak wielka, że cała cywilizacja nie ma wystarczająco środków na prewencję. Wówczas następuje krach, destrukcja, być może do fazy prymitywnej, być może do fazy przetrwalników a być może całkowite wyjałowienie miejsc życia. Punkt przecięcia mieści się mniej więcej w tej fazie rozwoju każdej cywilizacji gdy osiąga ona początek możliwości kosmicznych. W całym kosmosie po prostu nie ma ani jednej cywilizacji, która by przekroczyła ten punkt w zasadniczy sposób. To jest wyjaśnienie DLACZEGO NIC NIE SŁYSZYMY

  • Inną odpowiedzią na paradoks Fermiego jest hipoteza ciemnego pokoju. Nikt nie reklamuje swojej obecności ze strachu przed zniszczeniem. Pierwszy mądry zaczynający wołać ‘Jest tu kto?’ jest zniszczony (np. penetratorem relatywistycznym wycelowanym w planetę). Dlaczego niszczyć inne cywilizacje – bo mogą zniszczyć nas. Nieważne czy chcą, czy myślą o tym – ważne czy mają możliwości techniczne.
   Taki typ myślenia narodził się wśród wojskowych podczas Zimnej Wojny i jest w psychopatyczny sposób poprawny. Jeśli nam przyszło to do głowy to przyszło wszystkim innym potencjalnym cywilizacjom. O tych którym to nie przyszło to do głowy już pewnie nie usłyszymy :/

  • “Punkt przecięcia mieści się mniej więcej w tej fazie rozwoju każdej cywilizacji gdy osiąga ona początek możliwości kosmicznych”

   To jakie jeszcze znamy inne cywilizacje które osiągnęły ten punkt 😛

   • FDD – odpowiadam, krokodyl jest bardziej zielony niż długi, gdyż długi jest tylko na długość, a zielony jest i na długość i na szerokość. Odpowiedź powinna być dla Ciebie jasna – użyłam tej samej logiki 😛

    ps. masz dowód, że żadnej nie było? (“Brzytwa” jest wg równań po mojej stronie)

 3. Najsilniejsze sygnały będą pochodzić ze źródeł naturalnych…
  Zresztą jaka cywilizowana rasa będzie używać fal radiowych do komunikacji :/
  Zmarnowane pieniądze… chociaż może uda im się zaobserwować jakieś anomalie które pomogą nam zrozumieć wszechświat…