Po Disrupt Space Summit w Berlinie

0

W dniach 13-15 marca w Berlinie odbył się drugi Disrupt Space Summit. W ciągu trzech dni dni najlepsze startupy kosmiczne z całego świata mogły przedstawić swoje osiągnięcia środowiskom inwestorskim.

Disrupt Space Summit odbył się już po raz drugi. W 2016 roku konferencja odbyła się w Bremie. Tym razem wydarzenie zostało zorganizowane w Berlinie. Na miejscu prezentowało się blisko 50 start-upów kosmicznych, z czego dwa (Blue Dot Solutions oraz FarmScanner) pochodziły w Polski. Pierwszy dzień spotkania poświęcony był nieoficjalnemu networkingowi, zaś podczas drugiego i trzeciego dnia startupy prezentowały swoje osiągnięcia.

Networking i spotkania

Kosmiczne startupy prezentują się na Disrupt Space Summit / Disrupt Space

Tegoroczny Disrupt Space Summit bardziej skupił się na profesjonalnym networkingu pomiędzy poszczególnymi podmiotami oraz na dedykowanych warsztatach z uczestnikami. Zrezygnowano z ubiegłorocznej koncepcji, w której w ramach spotkania część aspirujących przedsiębiorców rozwiązywało zadania w formule Startup Weekendu.

Na miejscu obecnych było wiele środowisk inwestorskich, które prowadziły szereg indywidualnych rozmów ze startupami z całego świata (głównie z Europy, ale również Brazylii, Stanów Zjednoczonych czy Australii). Na miejscu byli także przedstawiciele ESA i Komisji Europejskiej czy Światowego Programu Żywnościowego ONZ.

Panele i warsztaty

Panel Space Entrpreneurial Ecosystems na Disrupt Space 2017 / Blue Dot Solutions

Dr inż. Krzysztof Kanawka z Blue Dot Solutions został zaś zaproszony do panelu Space Enterpreneurial Ecosystems, gdzie reprezentował biznes europejski. Rozmawiał razem z Dangiem Wei z chińskiego CISS Technology oraz Yiannisem Kiachopoulosem z nowojorskiego Center for Space Entrepreneurship. W trakcie rozmowy okazało się, że jednym ze wspólnych problemów jest kwestia odpowiedniego informowania o projektach sektora kosmicznego. Często nieprawdziwe projekty, trudne lub nierealne do wykonania lecz z wyraźną otoczką PR, zdobywają większe zainteresowanie mediów, niż konkretne rozwiązania wprowadzane na rynek. Rywalizacja z nimi jest trudna, jednak powinno się bardziej akcentować realne projekty w sektorze kosmicznym i jednocześnie wyraźnie zadawać pytania o wykonalność tych “fantastycznych”. Problem jest także widoczny w Polsce – także i u nas pojawiają się głośne zapowiedzi w sektorze kosmicznym, które są nierealne do wykonania.

W trakcie Disrupt Space odbyło się kilka warsztatów, w tym jeden dotyczący współpracy z dużą firmą (tzw. “prime”) z europejskiego przemysłu kosmicznego. Spotkał się on z dużym zainteresowaniem istniejących już firm. Z kolei przedstawiciele Komisji Europejskiej zorganizowali warsztat dotyczący wsparcia ze strony programów unijnych (w tym konkursów takich jak Galileo i Copernicus Masters oraz form finansowania takich jak Instrument dla MŚP).

Podsumowanie

Disrupt Space Summit ponownie okazał się bardzo ważnym spotkaniem dla głównie europejskiej branży NewSpace. Wydarzenie jest dowodem, że europejski sektor kosmiczny bardzo intensywnie się rozwija z dobrymi perspektywami na przyszłość. Jednocześnie staje się ważnym spotkaniem branży NewSpace w Europie, obowiązkowym wręcz dla wszystkich młodych firm z sektora kosmicznego.

Comments are closed.