Blue Dot Solutions finalistą na Disrupt Space

0

Blue Dot Solutions, polska firma sektora kosmicznego, została finalistą wśród najbardziej obiecujących start-upów tej branży na konferencji Disrupt Space.  

Disrupt Space bazuje na osiągnięciach pierwszego w Europie Startup Weekend Space, który odbył się w kwietniu ubiegłego roku w Bremie. Wówczas łącznie 80 osób, z 18 krajów, uczestniczyło w wydarzeniu, rozwijając w ciągu 60 godzin modele biznesowe swoich pomysłów. Analogiczne wydarzenie miało miejsce w październiku w Gdańsku – był to drugi Startup Weekend Space w Europie. Na obu wydarzeniach powstały zespoły, które kontynuują pracę i chcą wejść ze swoimi pomysłami na rynek.

Zwycięzcy zawodów związanych z nowymi pomysłami powstałymi na Disrupt Space / Credits - Blue Dot Solutions

Zwycięzcy zawodów związanych z nowymi pomysłami powstałymi na Disrupt Space / Credits – Blue Dot Solutions

Podobnie jak rok temu, na Disrupt Space zbudowano zespoły, które w krótkim czasie stworzyły i rozwinęły swoje pomysły związane z sektorem kosmicznym. W tym roku zespoły rywalizowały ze sobą w kilku kategoriach, m.in. “Moon Village”, “Made in space”, czy wykorzystania danych satelitarnych dla poprawy dostępu do żywności.

Nowością dla tegorocznej konferencji jest prezentacja istniejących już małych firm z sektora kosmicznego, które mają potencjał zmienić różne dziedziny tego przemysłu. Łącznie na wydarzenie wyselekcjonowano dwadzieścia jeden tego typu firm z całego świata – nie tylko z Europy i USA, ale także z Australii. Jedną z nich jest polska firma Blue Dot Solutions, w skład której wchodzi serwis Kosmonauta.net.

Przez pierwszy dzień konferencji Disrupt Space firmy prezentowały swoje dokonania i plany przed tzw. “Decision Makers”. W ich skład weszły m.in. osoby z Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), amerykańskiej agencji NASA, niemieckiej agencji DLR, Komisji Europejskiej (KE), środowisk inwestycyjnych i dużych firm sektora kosmicznego. Zadaniem “Decision Makers” było wyselekcjonowanie grupy pięciu najciekawszych firm do prezentacji swoich działań przed grupą inwestorów.

Krzysztof Kanawka prezentuje projekt firmy Blue Dot Solutions na Disrupt Space / Credits - Blue Dot Solutions

Krzysztof Kanawka prezentuje projekt firmy Blue Dot Solutions na Disrupt Space / Credits – Blue Dot Solutions

Ostatecznie wybranych zostało pięć firm: dwie planujące budowę małych rakiet nośnych, jedną związaną z pozyskiwaniem surowców z planetoid, jedną oferującą nową formę procesu planowania projektu kosmicznego oraz Blue Dot Solutions. W porównaniu z pozostałymi czterema firmami, Blue Dot Solutions jako jedyna głównie skupia się na wykorzystaniu danych satelitarnych dla zastosowań na Ziemi. Pozostałe cztery firmy należały natomiast to tzw. branży upstream.

Projekt Blue Dot Solutions opiera się na wykorzystaniu nawigacji satelitarnej dla wsparcia prac i operacji na lotniskach. W rozwiązaniu planowane jest użycie kilku różnych źródeł danych dla zidentyfikowanego problemu. Projekt jest obecnie na etapie budowy prototypu.

Logotyp Blue Dot Solutions / Credits: BDS

Logo firmy Blue Dot Solutions

Wybór Blue Dot Solutions jako jednego z najciekawszych aktualnie start-upów w sektorze kosmicznym jest dużym wyróżnieniem na arenie międzynarodowej. Jest to także duża motywacja dla zespołu firmy w dalszych pracach nad rozwiązaniami technologicznymi.

Comments are closed.