Problemy z turbopompami w Falconach 9

0

Najnowsze wyniki prac amerykańskiego biura GAO wskazuje na problemy z łopatkami turbopomp paliwa rakiet Falcon 9. Może to mieć duży wpływ na bezpieczeństwo startów, w tym planowanych lotów z astronautami na pokładzie.

W 2018 lub 2019 roku powinny rozpocząć się pierwsze komercyjne loty załogowe kapsuły Dragon 2 firmy SpaceX. Pojazd będzie wynoszony na orbitę za pomocą rakiety Falcon 9. W przypadku startów załogowych oznacza to, że szczególnie restrykcyjnie będą sprawdzane kwestie związane z bezpieczeństwem lotu.

Do czasu rozpoczęcia lotów w komercyjnych kapsułach amerykańscy astronauci latają na pokład Międzynarodowej Stacji Kosmicznej na pokładzie rosyjskich kapsuł Sojuz. Taka sytuacja trwa od 2011 roku, kiedy zakończył się program wahadłowców.

Wizualizacja lotu kapsuły Dragon 2 / Credits: SpaceX

Już w 2016 roku pojawiły się pierwsze informacje, że procedury tankowania rakiety Falcon 9 mogą być nieodpowiednie do lotów załogowych. W ostatnich dniach pojawiły się wstępne wyniki analiz amerykańskiego odpowiednika krajowej Najwyższej Izby Kontroli – Government Accountability Office. Ze wstępnego raportu GAO wynika, że w Falconach 9 występuje problem z łopatkami w turbopompach paliwa. Komponenty te mogą pękać, co ma bezpośredni wpływ na lot rakiety.

Dostępne informacje wskazują na to, że problem jest już znany od dłuższego czasu, jednak dotychczas nie udało się jemu zaradzić. Ostatnia taka usterka wystąpiła podczas testów we wrześniu zeszłego roku. Pojawiły się także informacje, że SpaceX pracuje nad rozwiązaniem problemu wspólnie z NASA.

Pełen raport GAO odnośnie rakiet Falcon 9 zostanie opublikowany w ciągu kilku najbliższych tygodni. Dokument będzie ogólnodostępne.

Comments are closed.