Misja NASA do Europy przechodzi do kolejnej fazy

2

NASA właśnie zakończyła jeden z kluczowych przeglądów przygotowania misji do jowiszowego księżyca Europa.

Misja, której celem ma być zbadanie warunków panujących na i we wnętrzu wypełnionego oceanem ciekłej wody jowiszowego księżyca Europa, wykonała kolejny krok na drodze do realizacji. NASA właśnie zakończyła jeden z kluczowych przeglądów przygotowania misji.

15 lutego misja do Europy pomyślnie przeszła przegląd tzw. Kluczowego Punktu Decyzyjnego B. Pozytywna ocena NASA pozwala na przejście misji na etap wstępnego projektu, czyli do tzw. Fazy B, która rozpocznie się 27 lutego.

Głównym celem Fazy A był wybór i znalezienie miejsca na 10 instrumentów opracowywanych do badania tajemnic Europy. Nowa faza misji potrwa do września 2018 roku i powinna zakończyć się wstępnym projektem systemów i podsystemów sondy. Część testów poszczególnych elementów sondy takich jak panele słoneczne czy detektory instrumentów naukowych trwała już w trakcie Fazy A i będzie kontynuowana w Fazie B.

Dodatkowo, w trakcie Fazy B wybrani zostaną dostawcy podsystemów i przygotowane zostaną elementy sprzętu instrumentów naukowych.

Start misji do Europy planowany jest na lata dwudzieste, a dolot do układu Jowisza powinien nastąpić po kilkuletniej podróży. Po dotarciu do gazowego olbrzyma sonda wejdzie na orbitę wokół Jowisza, okrążając go co dwa tygodnie, co pozwoli na wielokrotne bliskie przeloty w pobliżu Europy. Plan misji obejmuje 40 do 45 przelotów w pobliżu księżyca, podczas których sonda będzie szczegółowo fotografowała jego lodową powierzchnię oraz badała skład chemiczny, strukturę wnętrza i lodowej powłoki księżyca.

Źródło: NASA/Puls Kosmosu

2 komentarze

  1. OK postep powolny ale US chociaz cos robi w bezzalogowych. Rosja nic
    Za to NASA zniszczyla swoje zalogowe a Rosja ma Sojuza. W sumie unosimy sie tuz ponad zerem.

  2. WOW – już za 10 lat będzie mieć troszkę lepsze zdjęcia z tego księżyca. Cóż za rewolucyjny postęp w odkrywaniu kosmosu. 😉