W Polsce powstanie rakieta do wynoszenia CanSatów

9

Centrum Nauki Kopernik ogłasza przetarg na budowę i przeprowadzenie startu rakiety do wynoszenia CanSatów. To pierwszy tego typu przetarg publiczny w Polsce.

Przedmiotem zamówienia ogłoszonego 23 stycznia przez Centrum Nauki Kopernik (CNK) jest usługa dostarczenia rakiety umożliwiającej wyniesienie dziesięciu minisatelitów formatu CanSat na wysokość przynajmniej 2 km wraz z przygotowaniem dokumentacji technicznej, przeprowadzeniem testów oraz wystrzału rakiety na poligonie. Zamówienie realizowane jest przez Europejskie Biuro Edukacji Kosmicznej ESERO-PL w ramach polskiej edycji konkursu CanSat 2016/2017.

Kompletna rakieta powinna składać się z następujących elementów: głowica, korpus, stateczniki, komputer pokładowy, silnik rakietowy na stały materiał pędny, zasobnik na 10 CanSatów oraz system odzysku.

W pierwszym etapie Wykonawca zobowiązany będzie do dostarczenia m.in. opisu technologii wykonania poszczególnych części, parametrów silnika, symulacji numerycznej lotu rakiety, czy algorytmu działania komputera pokładowego.

W drugim etapie będą przeprowadzane testy oraz wykonanie rakiety. W trzecim etapie odbędzie się przygotowania rakiety do startu i ostateczna realizacja wystrzału na poligonie w Nowej Dębie, do którego powinno dojść do 09.04.2017.

Oferty na realizację zamówienia mogą być przesłane za pośrednictwem poczty elektronicznej do dnia 6 lutego 2017 roku do godziny 12:00 na adres e-mail: esero@kopernik.org.pl. Przy ocenie oferty pod uwagę będzie brana w równej mierze zaproponowana cena, jak i specyfikacja techniczna rakiety.

Więcej informacji można otrzymać pod adresem email: esero@kopernik.org.pl lub na stronie Centrum Nauki Kopernik. 

(CNK)

9 komentarzy

 1. I bardzo dobrze będzie rakieta do CANSATÓW. wreszcie jakiś projekt rakietowy w Polsce.

 2. 2km to w czasach przed wprowadzeniem ograniczeń dolatywalem samolotem zdalniesterowanym o udzwigu ok 1.5kg i mysle ze bez problemu moglbym plecieć na 4km. Nie widze wiec sensu na konkurs o tak zanizonych wymaganiach

 3. ostateczna realizacja wystrzału na poligonie w Nowej Dębie, do którego powinno dojść do 09.04.2017.

  nie chce byc pesymisa, ale zycze powodzenia

  • To po to żeby przypadkiem nie wygrał tego przetargu ktoś inny niż powinien. Rakieta pewnie już dawno zmontowana.

  • To zależy od decyzji 🙂 jeśli okaże się to konieczne wysokość 2 km zostanie uznana za obowiązująca granicę kosmosu 🙂 🙂 🙂

 4. Satelita jest rodzaju męskiego, a nie żeńskiego. Powinno być “minisatelitów” 😉
  Częsty błąd u dziennikarzy.