CanSat 2023: Team DustX

0

Informacje o zespole DustX przygotowującym sprzęt do tegorocznego konkursu CanSat.

W tegorocznym konkursie CanSat będzie uczestniczyć zespół DustX, złożony z licealistów z IV LO im. Stanisława Staszica w Warszawie.

Wielu może uważać, że trudno jest rozwijać się w naukach ścisłych, czy że jest to dziedzina, którą zajmuje się zamknięta liczba osób. Rzeczywistość jest jednak inna, czego dowodzi drużyna DustX – grupa licealistów, którzy postanowili zająć się problemem jaki ich nurtował i jednocześnie rozwinąć się w dziedzinach nauki jakie ich fascynują.

Zespół DustX / Credits – DustX

Na co dzień uczęszczają do XIV LO im. Stanisława Staszica w Warszawie, a ich zainteresowania sięgają od astronomii, przez fizykę i chemię, aż po mikroświat kwantów, choć każdy specjalizuje się w czymś innym. Kiedy usłyszeli o konkursie CanSat, od razu wiedzieli, że jest to dla nich znakomita możliwość edukacyjna, aby sprawdzić się w wyzwaniach im prezentowanych przez komisję oraz zobaczyć, jak pracuje się nad prawdziwym projektem naukowym.

Testy anteny radiowej / Credits – DustX

Drużyna realizuje swoje cele biorąc udział w tegorocznej edycji powyżej wspomnianego wydarzenia. Jest on organizowany przez Europejską Agencję Kosmiczną i pozwala grupom takim jak oni zmierzyć się z naukowym i inżynieryjnym wyzwaniem, jakim jest budowa i testy własnego działającego minisatelity. Satelita ten, oprócz wykonywania podstawowych czynności, takich jak pomiary swojej pozycji, temperatury otoczenia i ciśnienia, ma również do wykonania pewną misję – w całości zaprojektowaną przez uczestników. Uczestnicy DustX, zaniepokojeni postępującymi zmianami środowiskowymi wywołanymi przez człowieka zdecydowali, że chcą zbadać je i przyczynić się do walki z katastrofą klimatyczną.

Prace nad elektroniką do projektu / Credits – DustX

Jednym z największych eko-problemów na świecie jest zanieczyszczenie powietrza. Objawia się ono na wiele sposobów, ale chyba najpowszechniejszym z nich, także w Polsce, jest smog. Jego głównymi składnikami są pyły zawieszone PM10 i PM2.5 (a więc nieprzekraczające rozmiarów 10 i 2,5 mikrometra). Stanowią one poważny czynnik chorobotwórczy – u ludzi i zwierząt osadzając się w płucach utrudniają wymianę gazową, powodują podrażnienia śluzówek i naskórka, wywołują choroby alergiczne, zapalenia górnych dróg oddechowych, astmę, nowotwory gardła, krtani i płuc. Dodatkowo pyły PM2.5 są tak małe, że przedostają się do układu krwionośnego, i przyczyniają się m.in. do niewydolności serca.

Projekt pierwszego prototypu / Credits – DustX

Rozwiązaniem zawartym w projekcie drużyny jest użycie aerożelu grafenowego. Jest on niezwykle lekki i wykazuje doskonałe właściwości sorpcyjne pyłów zawieszonych (co potwierdziły testy laboratoryjne i obserwacje na skaningowym mikroskopie elektronowym), zatem nadaje się zarówno do wykrywania, jak i neutralizacji zanieczyszczenia. CanSat posiada kilka komór z aerożelem, które może po kolei otwierać w trakcie opadania na spadochronie z dowolnej wysokości. Może on w ten sposób wykryć, na jakich poziomach dochodzi do tworzenia się i gromadzenia się smogu i dać nam cenne informacje na temat miejsc i sposobów jego powstawania. “Konstelacje” takich urządzeń mogłyby zostać użyte do trójwymiarowego mapowania stężenia pyłów zawieszonych na jakimś obszarze, na przykład w centrach miast, a duże stacjonarne nośniki aerożelu mogłyby zostać użyte tam, gdzie najbardziej ich potrzeba. CanSat DustX to dopiero test technologii – prototyp ten jednak wskazuje prawdziwe ekologiczne cele i otwiera nam drogę do ich realizacji – dla dobra środowiska i ludzi, którzy w nim żyją.

Pierwszy prototyp / Credits – DustX

Profil FB zespołu DustX: https://www.facebook.com/profile.php?id=100075746781943

Profil Instagram zespołu DustX: https://www.instagram.com/dustx_cansat/

Redakcja serwisu Kosmonauta.net serdecznie dziękuje Panu Adamowi Janikowi za przesłany tekst.

(DustX)

Comments are closed.