Udany start Sojuza-STB z Hispasat 36W-1

0

Rakieta Sojuz-STB wyniosła 28 stycznia satelitę Hispasat 36W-1. Jest to pierwszy satelita jest oparty o nową platformę „SmalGEO”.

Do startu doszło 28 stycznia 2017 o godzinie 02:03 CET z europejskiego kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej. Rakieta Sojuz-STB z górnym stopniem Fregat-MT wyniosła satelitę telekomunikacyjnego Hispasat 36W-1. Lot przebiegł prawidłowo i satelita został umieszczony na prawidłowej orbicie geostacjonarnej transferowej (GTO), skąd „o własnych siłach” dotrze do wyznaczonego punktu na orbicie geostacjonarnej (GEO).

Start Sojuza-STB z Hispasat 36W-1 / Credits – Arianespace

Hispasat 36W-1 opiera się o platformę SmallGEO, opracowanej w Europie w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego, z głównym partnerem w postaci przedsiębiorstwa OHB z Niemiec. SmallGEO opracowano w ramach programu ARTES (Advanced Research in Telecommunications Systems), będącego długofalowym projektem Europejskiej Agencji Kosmicznej wspierającym produkcję satelitów komunikacyjnych, ich aplikacji i innych form wykorzystania danych satelitów. Program ARTES-11 jest podzielony na kilka elementów. W ramach elementu o nazwie ARTES-11 opracowano platformę SmallGEO dla małych satelitów geostacjonarnych. Polecamy nasz artykuł o SmallGEO, zawierający obszerny opis tej platformy satelitarnej.

Hispasat 36W-1 / Credits – European Space Agency, ESA

Był to ostatni start rakiety orbitalnej w styczniu 2017. W tym miesiącu doszło łącznie do siedmiu rakiet. Jeden ze startów zakończył się niepowodzeniem – pierwszy lot japońskiej rakiety SS-520-4. Pozostałe loty zakończyły się pełnym sukcesem.

(PFA, As)

Comments are closed.