50 rocznica pożaru Apollo 1

0

27 stycznia minęła pięćdziesiąta rocznica pierwszej poważnej tragedii w historii amerykańskiego programu kosmicznego. W pożarze kapsuły na stanowisku startowym zginęło trzech astronautów.

Apollo 204 miał być pierwszym załogowym lotem nowego statku kosmicznego. W skład trzyosobowej załogi weszli doświadczeni astronauci Virgil Grissom i Edward White. Wraz z nimi po raz pierwszy w kosmos miał polecieć Roger Chaffee. Miesiąc przed startem załoga przeprowadzała testy w hermetycznie zamkniętej kapsule na stanowisku startowym numer 34.

Iskra w niezabezpieczonym przewodzie doprowadziła do pierwszej wielkiej tragedii amerykańskiego programu kosmicznego. W atmosferze składającej się w 100% z czystego tlenu pożar rozprzestrzenił się bardzo szybko, zaś astronauci w ciągu kilkunastu sekund udusili się toksycznymi oparami oraz tlenkiem węgla.

Pożar Apollo 204 miał ogromny wpływ na cały program załogowych lotów kosmicznych. W przeprojektowanej kapsule Apollo całkowicie zrezygnowano z atmosfery składającej się z czystego tlenu, na rzecz cięższego, ale bezpieczniejszego rozwiązania mieszanki tlenu i azotu. Przeprojektowano wiele układów wewnętrznych w tym właz, który w nowej wersji miał zainstalowane ładunki pirotechniczne (błyskawicznie zwalniające rygle blokujące go na miejscu) a także otwierał się na zewnątrz, co umożliwiało jego otwarcie w przypadku zwiększonego ciśnienia w kabinie. Zmieniono przebieg układów elektrycznych i wyposażono kabinę w materiały niepalne. Poprawiono również izolację przewodów.

Michael Collins przemawia na uroczystości z okazji 50 lecia katastrofy Apollo 1 / NASA

W zasadzie można powiedzieć, że powstał zupełnie nowy wariant kapsuły załogowej. Zmiany te umożliwiły później bezpieczny lot człowieka na Księżyc. Dla uczczenia ofiary astronautów lot został później przemianowany na Apollo 1.

W pięćdziesiątą rocznicę katastrofy NASA zorganizowała specjalną uroczystość, w której brał udział Robert Lightfood, nowy pełniący obowiązki administratora NASA. Przemowy wygłosili również Michael Collins, uczestnik misji Apollo 11 oraz Sheryl Chaffee, córka Rogera Chaffee. Uczczeni zostali także astronauci, którzy zginęli w późniejszych katastrofach wahadłowców Challenger i Columbia. Rocznice największych katastrof amerykańskiego programu kosmicznego odbywają się w podobnym terminie. Pożar Apollo 1 wydarzył się 27 stycznia, Challenger uległ zniszczeniu 28 stycznia, a Columbia rozpadła się 1 lutego.

Comments are closed.