Zmarł John Glenn – pierwszy Amerykanin na orbicie

0

W wieku 95 zmarł amerykański astronauta John Glenn. Jako pierwszy Amerykanin w kapsule Friendship 7 okrążył Ziemię.

John Herschel Glenn Jr urodził się 18 lipca 1921 roku w Cambridge w stanie Ohio. Pierwsze doświadczenia lotnicze zbierał w czasie II Wojny Światowej oraz wojny w Korei. Od 1954 roku latał jako pilot doświadczalny. Był jednym z siedmiu pilotów doświadczalnych, którzy w 1959 zostali wybrani do pierwszej grupy astronautów NASA, tzw. Mercury Seven.

To John Glenn jako pierwszy Amerykanin okrążył Ziemię. Przedtem w lotach suborbitalnych przestrzeni kosmicznej zaledwie dotknęło jego dwóch kolegów z grupy, Alan Shepard oraz Virgin Grissom. Podczas misji Mercury 6, w kapsule Friendship 7, astronauta trzykrotnie okrążył Ziemię. Lot trwał 4 godziny i 55 minut.

W odróżnieniu od części kolegów z Mercury Seven, Glenn nie kontynuował dalszej pracy w NASA. W 1964 roku opuścił szeregi korpusu astronautów i rozpoczął karierę polityczną. Przez wiele lat sprawował funkcję senatora Partii Demokratycznej reprezentując stan Ohio.

John Glenn podczas misji STS-95 / NASA

John Glenn podczas misji STS-95 / NASA

Pod koniec lat 90-tych dla Glenna pojawiła się ponowna możliwość lotu kosmicznego. Za mocne wsparcie kampanii prezydenckiej Billa Clintona udało się zorganizować lot, wówczas 77 letniego Senatora, na pokładzie wahadłowca Discovery podczas misji STS-95. Drugi lot trwał blisko dziewięć dni. Podczas lotu astronauta-weteran przechodził przez szereg zorganizowanych przez NASA badań, które obserwowały wpływ nieważkości na wiekowy organizm.

Po ciężkiej chorobie zmarł 8 grudnia 2016 roku. Był ostatnim żyjącym członkiem pierwszej grupy astronautów NASA.

Comments are closed.