Udany start rakiety Vega (05.12.2016)

0

Piątego grudnia europejska rakieta Vega wyniosła na orbitę tureckiego satelitę zwiadowczego Göktürk-1A.

Do startu doszło 5 grudnia 2016 z europejskiego kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej. Vega – mała europejska rakieta nośna wyniosła tureckiego satelitę zwiadowczego Göktürk-1A. Start nastąpił o godzinie 14:51 CET. Lot przebiegł prawidłowo i satelita został wprowadzony na orbitę polarną o wysokości około 700 km.

Göktürk-1A to turecki satelita optyczny wysokiej rozdzielczości (VHR). Masa tego satelity wynosi około 1050 kg. Na orbicie ma on funkcjonować przez siedem lat. Różne źródła sugerują, że rozdzielczość tego satelity wynosi pomiędzy 50 a 80 cm. Głównym przeznaczeniem Göktürk-1A są obserwacje o znaczeniu wojskowym.

Satelita został zbudowany przez firmy Telespazio i Thales Alenia Space przy bliskiej współpracy z tureckimi firmami. Wartość tego systemu obserwacji Ziemi według różnych źródeł to około 250 milionów EUR.

Nagranie startu rakiety Vega 5 grudnia 2016 / SciNews

Z projektem wiąże się pewien konflikt polityczny. Niektóre z elementów tego satelity zostały wykonane w Izraelu, gdzie wyrażano obawy, że Göktürk-1A będzie wykorzystywany do obserwacji tego kraju. Po dość długich negocjacjach udało się jednak wypracować porozumienie pomiędzy Izraelem i Turcją w sprawie wykorzystania tego satelity.

Na orbicie od 2012 znajduje się również obserwacyjny Göktürk-2, posiadający rozdzielczość 2,5 metra na piksel. Pod koniec 2019 roku wyniesiony ma zostać Göktürk-3, który będzie obserwował Ziemię przy pomocy aparatury SAR.

Comments are closed.