Rywalizacja Thalesa z Airbusem w Polsce

0

W ostatnich dniach w mediach pojawiło się kilka artykułów dotyczących rywalizacji dwóch największych europejskich firm sektora kosmicznego w kontekście Polski.

Wraz z zaostrzeniem sytuacji geopolitycznej w Europie, Polska zdała sobie sprawę, że potrzebuje własnych źródeł danych satelitarnych dla celów wojskowych. Aktualnie część danych pozyskiwanych jest dzięki polsko-włoskiej umowie z konstelacji satelitów COSMO-SkyMed. Istnieje jednak duża potrzeba dostępu do wysokiej jakości danych optycznych.

Jest dość prawdopodobne, że w najbliższych latach Polska zbuduje lub pozyska dwa satelity obserwacji Ziemi. Jeden z nich, o „bardzo wysokiej rozdzielczości”, byłby używany wyłącznie przez wojsko, natomiast drugi, o „wysokiej rozdzielczości”, ma mieć przeznaczenie cywilno-wojskowe (tzw. „dual-use”).

Dwie największe firmy europejskiego sektora kosmicznego (tzw. „prime”) są mocno zainteresowane polskimi planami. Są to Thales Alenia Space oraz Airbus Defence & Space. Obie firmy posiadają w swojej ofercie satelity zdolne dostarczyć dane tego typu. Oznacza to, że prawdopodobnie dojdzie do silnej rywalizację obu firm w naszym kraju w perspektywie najbliższych kilku lat. Warto też dodać, że obie firmy mają już swoje „przyczółki” w krajowym sektorze kosmicznym, które powinny odgrywać ważną rolę dla dalszej ekspansji w Polsce.

W tej chwili nie wiadomo w jakiej formie i kiedy zostanie rozpisany przetarg na dostarczenie dwóch polski satelitów obserwacyjnych. Obie firmy będą jednak próbować zawiązać partnerstwa wokół swoich ofert, być może w formie podobnej do tej zrealizowanej niedawno w Turcji lub Peru. Jak na razie w kontekście Polski nie opublikowano żadnych propozycji, choć niektóre nieoficjalne źródła sugerują, że wstępne koncepcje zostały już stworzone.

Należy również zadać pytanie czy działalność „primes” w Polsce nie odbędzie się kosztem rodzimych firm. To pytanie padało już wiele razy na spotkaniach branżowych ze strony przedstawicieli mniejszych firm. Jak na razie jednak nie pojawiła się spójna propozycja działań, która usatysfakcjonowała by również małe firmy z polskiej branży kosmicznej.

(R, G, inf wł.)

Comments are closed.