HTV-6 przyłączony do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

3

13 grudnia japoński pojazd logistyczny dotarł do ISS. Uchwycony przez ramię robotyczne stacji został przyłączony do ISS o 14:53 CET.

Po czterech dniach lotu japoński pojazd HTV (zwany również Bocianem) dotarł do ISS. Francuski astronauta Thomas Pesquet sterował ramieniem robotycznym SSRMS, które o godzinie 11:37 CET uchwyciło pojazd, i przyłączył go do “dolnego” portu cumowniczego modułu Harmony.

Jest to już szósta misja japońskiego pojazdu logistycznego. Ta misja dostarczy 5900 kilogramów ładunku, w tym eksperymentów naukowych, paliwa i żywności dla astronautów mieszkających na ISS. W sekcji ładunku na zewnątrz pojazdu przewożonych jest sześć baterii jonowo-litowych, którymi kolejno zastąpi się wysłużone już baterie nikolowo-wodorkowe. Sześć nowych baterii zostanie zainstalowane w miejsce dwunastu starych.

https://www.youtube.com/watch?v=pncC9usd420

Przechwycenie HTV6 przez ramię robotyczne ISS / NASA, SpaceVids.tv

Dowodząca stacją Peggy Whitson oraz Shane Kimbrough 6 stycznia wyjdą na zewnątrz stacji aby przeprowadzić pierwsze prace przy wymianie baterii. Drugi spacer zaplanowano tydzień później na 13 stycznia.

Wizualizacja eksperymentu KITE / JAXA

Wizualizacja eksperymentu KITE / JAXA

Na pokładzie HTV-6 wyniesionych zostało również kilka satelitów standardu cubesat: AOBA Velox III, TuPOD, EGG, ITF-2, STARS C, FREEDOM oraz Waseda-SAT 3. Te zostaną wypuszczone ze stacji z japońskiej śluzy w module Kibo.

HTV-6 przetestuje również nowe panele słoneczne w ramach eksperymentu SFINKS jak i przeprowadzi eksperyment KITE (ang. latawiec) z liną kosmiczną. 20 kilogramowy ładunek ma zostać wypuszczony na mającej 700 metrów linie (tzw. tether). Przez linę popłynie prąd elektryczny o natężeniu 10 mA, zaś eksperyment będzie obserwował odchylanie się 20 kg ładunku. Eksperyment zostanie przeprowadzony już po odłączeniu pojazdu od ISS.

3 komentarze

  1. HTV-6 ,dostarczający 5900kg.ładunku ,to jest kolosalny zastrzyk materialny wszelkich dostaw dla Załogi zwłaszcza teraz gdy Progres się spalił i nie dostarczył nic na ISS. To jest potężny Moduł orbitalny i jak by go Japończyki przystosowały do Modułu Mieszkalnego Załogi ,to można by go wysłać japońską Rakietą w p. L-2 w III-Dekadzie jak NASA będzie budowała tam Stację Księżycową. To samo można zrobić z Cygnusem ATK.

    • Ostatni HTV ma być używany jako moduł orbitalny przyczepiony do ISS. Szkoda jednak ISS.. Podstawowe moduły to ulepszone wersje systemów MIRa. A wiadomo jak MIR skończył..