Odzyskany stopień Falcona 9R wyniesie satelitę SES-10

2

Firma SpaceX poinformowała, że pierwszy ponowny lot odzyskanego stopnia rakiety Falcon 9R zostanie wykonany z satelitą SES-10 na pokładzie.

Aktualnie SpaceX dysponuje już sześcioma odzyskanymi pierwszymi stopniami rakiety Falcon 9R. Pierwszy z nich został odzyskany po locie z 22 grudnia 2015 roku, a pozostałe pięć z tegorocznych lotów. W czterech przypadkach odzyskane stopnie lądowały na platformie morskiej, zaś w dwóch na lądowym stanowisku.

Po odzyskaniu pierwszego egzemplarza dolnego stopnia pojawiło się pytanie: kiedy SpaceX przeprowadzi ponowny lot z wykorzystaniem tej części rakiety? Na odpowiedź trzeba było poczekać, aż firma wykona szereg testów technicznych. W styczniu SpaceX przeprowadził próbne odpalenie silników odzyskanego stopnia. Jednocześnie od tego czasu trwały testy i inspekcje kolejnych odzyskanych stopni.

Trzydziestego sierpnia firma SpaceX poinformowała, że pierwszy lot odzyskanego stopnia rakiety wystartuje z satelitą SES-10 na pokładzie. Lot ten odbędzie się nie wcześniej jak w październiku tego roku.

SES-10 jest satelita należącym do europejskiej firmy telekomunikacyjnej SES World Skies. Satelita został zbudowany przez firmę Airbus i zostanie wyniesiony przez Falcona 9R na orbitę geostacjonarną transferową (GTO), skąd „o własnych siłach” dotrze do wyznaczonego punktu na orbicie geostacjonarnej (GEO). Masa minimalna tego satelity wynosi około 5300 kg a czas misji to minimum 15 lat.

Dalszych oficjalnych informacji jak na razie brak. Pojawiły się jednak spekulacje, że wykorzystany pierwszy stopień będzie pochodzić z misji CRS-8 przeprowadzonej w kwietniu tego roku. Wówczas Falcon 9R wyniósł na orbitę kapsułę bezzałogową Dragon.

Aktualizacja: firma SpaceX potwierdziła, że użyje właśnie tego stopnia Falcona 9R.

Lądowanie pierwszego stopnia Falcona 9R – misja CRS-8 / Credits – SpaceX

Najbliższy zaś start rakiety Falcon 9R zaplanowano na 3 września. Wówczas ta rakieta wyniesie satelitę AMOS-6. Tutaj również odbędzie się próba odzyskania pierwszego stopnia – tym razem na platformie morskiej “Of Course I Still Love You”, która oczekiwać będzie powrotu rakiety na Oceanie Atlantyckim.

Polecamy wątek o starcie Falcona 9R z SES-10 na Polskim Forum Astronautycznym.

Przejazd odzyskanego pierwszego stopnia Falcona 9R na Florydzie / Credits – USLaunchReport

(SpaceX)

2 komentarze

  1. Też jestem ciekaw. Myślę żę jeden ekstra raz wystarczy – struktura rakiety i hydraulika są wrażliwe na zmęczenie materiału (drgania i.t.p.) Każdy kolejny start niósłby za sobą zwiększające się ryzyko. A teraz pewnie jeszcze start się odwlecze – właśnie pojawił się artykuł że Falcon 9 wybuchł podczas procedur przedstartowych na wyrzutni. Będzie smród.