Polska edycja Galileo Masters najlepsza w Europie!

0

11 lipca zakończył się etap zgłoszeń do konkursu Galileo Masters 2016. Polska edycja zgromadziła najwięcej pomysłów na aplikacje w Europie.

Zgodnie z regulaminem, etap zgłoszeń do European Satellite Navigation Competition (ESNC) kończy się 30 czerwca. W tym roku jednak główny organizator konkursu zdecydował się przedłużyć tegoroczną edycję aż do 11 lipca. Powodem było duże zainteresowanie konkursem oraz…trwające Euro 2016!

33 innowacyjne projekty z Polski

Największą liczbę projektów zgłoszono w tym roku do edycji azjatyckiej, do której napłynęło 59 projektów. Do polskiej edycji konkursu zgłoszono 33 kompletne wnioski, co jest najwyższym  wynikiem spośród krajów europejskich. Na trzecim miejscu znalazła się edycja niemiecka Hesse z liczbą 32 uzupełnionych wniosków. Ku zaskoczeniu, wieloletni lider edycja brytyjska, która co roku plasowała się na pierwszym lub drugim miejscu, w tym roku znalazła się na miejscu czwartym. Wielka Brytania otrzymała 30 aplikacji, co dla tej edycji oznacza spadek liczby zgłoszeń o 50% w porównaniu do roku poprzedniego.

Statystyki konkursu Galileo Masters 2016 / Źródło: AZO

Statystyki konkursu Galileo Masters 2016 / Źródło: AZO

W sumie do tegorocznej edycji Galileo Masters zgłoszono 413 innowacyjnych projektów na wykorzystanie nawigacji satelitarnej w aplikacjach i usługach. Oznacza to spadek w porównaniu do zeszłego roku, kiedy o główną nagrodę w konkursie walczyło najwięcej projektów w historii, bo aż 515.

Projekty przesłane do polskiej edycji będą teraz oceniane przez polskich i zagranicznych ekspertów. Zwycięzca polskiego Galileo Masters zostanie oficjalnie ogłoszony podczas Gali Finałowej, która odbędzie się 25 października w Madrycie. Najlepszy projekt polskiej edycji będzie walczył o nagrodę główną, w wysokości 20 000 euro, z pozostałymi zwycięzcami edycji regionalnych, których jest w tym roku ponad dwadzieścia.

Nagrody specjalne

Oprócz narody głównej, każdy projekt zgłoszony do konkursu ma szansę na jedną z nagród specjalnych, ufundowanych m.in. przez Europejską Agencją Kosmiczną (ESA), Agencję Europejskiego GNSS (GSA), czy Niemiecką Agencję Kosmiczną.

Wręczenie nagrody specjalnej DLR polskiemu zespołowi MUPS na gali w Berlinie, 20 października 2015 / Credit: Kosmonauta.net - Krzysztof Kanawka

Wręczenie nagrody specjalnej DLR polskiemu zespołowi MUPS na gali w Berlinie, 20 października 2015 / Credit: Kosmonauta.net – Krzysztof Kanawka

Co ciekawe, przez ostatnie dwa lata z rzędu Niemiecka Agencja Kosmiczna przydzielała nagrody polskim projektom. W 2015 roku agencja DLR wyróżniła projekt Mobile Underwater Positioning System (MUPS) stworzony przez naukowców z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie proponujący retransmisję radiowego sygnału z satelitów nawigacyjnych na modulowany sygnał dźwiękowy, który pozwoliłby na lokalizację pod wodą. W 2014 roku natomiast agencja przyznała główną nagrodę dla projektu SBAS Retranslation / Pseudolite System for Precision Approach and Air Navigation.

W ostatnich latach w konkursie Galileo Masters  zaobserwować można znaczny wzrost pomysłów związanych z dronami, co bezpośrednio wpłynęło na utworzenie dedykowanej nagrody specjalnej w kategorii bezzałogowych statków powietrznych O przyznanie nagrody specjalnej w kategorii bezzałogowych statków powietrznych w tym roku rywalizować będzie aż 65 pomysłów, co oznacza,  że jest to trzecia najbardziej popularna kategoria projektów. Trend widać także po ubiegłorocznym głównym zwycięzcy, który zaproponował rozwiązanie z dronem ratującym życie ludzi na morzu (więcej o projekcie TUTAJ).

Oprócz nagrody specjalnej UAV, uczestnicy mogli zgłaszać swoje projekty w kategoriach m.in. University Challenge, aplikacje PRS, GNSS Living Lab czy ESA Space Solutions.

Zgłaszanie projektów zostało zakończone, teraz pozostało nam oczekiwać  na ogłoszenie wyników tegorocznej edycji konkursu i trzymać kciuki za polskie pomysły! Po międzynarodowej Gali Finałowej odbędzie się także polska ceremonia rozdania nagród dedykowana dla polskich laureatów.

Jeśli interesujesz się przebiegiem konkursu i nie chcesz przegapić aktualności, zachęcamy do śledzenia facebooka Galileo Masters – Edycja Polska.

Partnerzy i organizatorzy polskiej edycji Galileo Masters 2016: Blue Dot SolutionsBlack Pearls VCPomorska Specjalna Strefa EkonomicznaAgencja Rozwoju PrzemysłuPolska Agencja Rozwoju PrzedsiębiorczościPolska Agencja Kosmiczna.

European Satellite Navigation Competition (ESNC), inaczej nazywany Galileo Masters, uznawany jest za najważniejszy konkurs dla zainteresowanych technologiami satelitarnymi, którzy mogą również myśleć o założeniu własnego, kosmicznego start-upu. Do konkursu zgłaszane mogą być pomysły na aplikacje, urządzenia bądź technologie wykorzystujące nawigację satelitarną.

Comments are closed.