Czy drony pomogą ratować życie ludzi w wodzie?

2

Międzynarodowe grono ekspertów zdecydowało, że dron wspierający służby ratunkowe podczas morskich katastrof zasłużył na pierwsze miejsce w tegorocznym konkursie Galileo Masters i nagrodę finansową w wysokości 20 000 euro. Projekt rywalizował z ponad 20 zwycięzcami regionalnych edycji na całym świecie.

Ceremonia rozdania nagród w konkursie European Satellite Navigation Competition 2015 (w skrócie Galileo Masters) odbyła się po raz kolejny przed konferencją Satellite Masters Conference w Berlinie. Wydarzenie połączone było z rozdaniem nagród w konkursie związanym z aplikacjami obserwacji Ziemi – Copernicus Masters.

Enrique Martinez Asensi wraz ze swoją drużyną przedstawiają projekt POSEIDRON jako aplikację wspomagającą ratowanie życia ludzi na morzu. POSEIDRON będzie mógł znaleźć zastosowanie podczas katastrof morskich, kiedy ludzie znajdą się za burtą jednostek transportowych.

W ostatnich miesiącach, w związku z napływem imigrantów do Europy, tego typu wypadki mają coraz częściej miejsce. Jak wyjaśniają twórcy aplikacji: „Dron jest zaprojektowany, aby chronić życie ludzi na morzu, zwłaszcza przy obecnym stanie rzeczy, kiedy jesteśmy świadkami wzrostu katastrof z udziałem uchodźców w rejonie Morza Śródziemnego”.

Start-up Sincratech Aeronautics wygrał Galileo Masters 2015 / Źródło: Anne Kreuz

Start-up Sincratech Aeronautics wygrał Galileo Masters 2015 / Źródło: Anne Kreuz

Za projektem POSEIDRON stoi hiszpański start-up Sincratech Aeronautics, założony przez studentów z Politechniki w Walencji. Wszyscy członkowie zespołu mają wykształcenie związane z obsługą bezzałogowych statków latających (dronów). Po zdobyciu akademickiego doświadczenia studenci zdecydowali się zgłosić pomysł do konkursu, a w dalszej kolejności założyć spółkę.

Koncepcja projektu POSEIDRON zakłada, że dron startować ma ze statków i platform w zasadzie niezależnie od warunków pogodowych. Urządzenie wykorzystywać ma kamery termowizyjne i europejski system wspomagania satelitarnego EGNOS w celu szybkiego zlokalizowania ludzi na morzu i przesyłania precyzyjnych informacji dla służb ratunkowych.

POSEIDRON ma być zdolny do przemieszczania się na odległość 70 kilometrów. Jednak lokalizacja ofiar nie pozostaje celem samym w sobie. Zadaniem bezzałogowego statku powietrznego będzie także transport pontonów. Te możliwości uczynią POSEIDRON szybkim i bardzo ekonomicznym systemem ratunkowym. Równocześnie system przyczyni się do zwiększania szans przeżycia ofiar, zwłaszcza tych znajdujących się w zimnej wodzie.

Projekt POSEIDRON ukazuje ogromny potencjał, jaki stoi przed aplikacjami korzystającymi z systemów Galileo i EGNOS w akcjach poszukiwawczo-ratunkowych. Wykorzystywanie dronów w skojarzeniu z wysoką dokładnością Galileo może przynieść o wiele szybciej, skuteczniej i efektywniej pomoc dla ofiar” – mówi Carlos des Dorides, dyrektor wykonawczy GSA.

Organizacja konkursu Galileo Masters i wspieranie zwycięzców jest ważne również dla Niemiec. Jak powiedział przedstawiciel niemieckiego rządu: „Dla Niemiec cyfryzacja gospodarki i szeroko pojętego społeczeństwa jest jednym z kluczowych zabiegów. Usługi oparte o dane pochodzące z satelitów stają się coraz bardziej istotną częścią tego procesu. Dzięki Galileo Masters chcemy wspierać innowacyjne firmy w przeobrażaniu ich pomysłów w gotowe do wypuszczenia na rynek produkty. Jestem szczęśliwy z możliwości zapewnienia wsparcia dla kolejnego start-upu. Jak dowodzą zwycięzcy z poprzednich lat, przed startupem Sincratech Aeronautics stoi wyjątkowa okazja do wypuszczenia na rynek atrakcyjnej aplikacji.”

Liczba przesłanych wniosków do konkursu / Credits: AZO

Liczba przesłanych wniosków do konkursu / Credits: AZO

Zwycięzcy oprócz nagrody pieniężnej w wysokości 20 000 euro uzyskali od hiszpańskiego organizatora roczny program inkubacji w jednym z pięciu parków naukowych w Walencji.

Ceremonia rozdania nagród w konkursie Galileo Masters i Copernicus Masters od 2014 roku jest częścią Satellite Masters Conference. Konferencja jest okazją do uczestniczenia w sesjach plenarnych, warsztatach i obradach dotyczących rozwiązań kosmicznych dla biznesu i społeczeństwa. Wydarzenie stanowi wyjątkową okazję do dzielenia się pomysłami opartymi o innowacje kosmiczne, które są związane ze światowym sektorem downstream.

Warto dodać, że w tym roku do wszystkich edycji konkursu Galileo Masters napłynęła rekordowa liczba wniosków. Zgłoszono aż 515 aplikacji z 40 różnych krajów świata. Jeśli przyjrzeć się statystykom z poprzednich lat, to pozytywne zaskoczenie budzi fakt, że najwięcej tegorocznych aplikacji wpłynęło właśnie z Polski. Fakt ten zdumiewa zwłaszcza dlatego, że budżet polskiej edycji był o wiele skromniejszy od edycji regionalnych, które co roku wiodły prym, jeśli chodzi o liczbę aplikujących.

2 komentarze

  1. Taki dron czasem kogoś uratuje, czasem spuści bombkę na głowę, ot takie tam 😛

    • Przedstawiciel narodu wielce miłującego pokój poparł pomysł ratowania uchodźców religii miłującej pokój więc wygrali, ot takie tam. Projekty pisze się pod recenzentów.