Firma Orbital Insight otrzymuje 20 mln dolarów od inwestorów

0

Można śmiało stwierdzić, że entuzjazm inwestorów pozostaje wciąż silny, jeśli chodzi o inwestowanie w firmy sektora kosmicznego zapewniające spływ danych z satelitów obrazowania Ziemi.

Firma Orbital Insight poinformowała pod koniec czerwca, że druga runda pozyskiwania inwestycji od funduszy venture zakończyła się uzbieraniem 15 mln dolarów. Kolejne 5 mln dolarów pozyskano na inwestycje i rozwój produktu firmy (In-Q-Tel).

Przy wykorzystaniu tych dodatkowych środków finansowych firma zamierza rozszerzyć wachlarz swoich produktów opierających się na danych satelitarnych. Dotychczas firma ta skupiała się na małej liczbie obserwowanych celów, wliczając w to operacje liczenia pojazdów na miejscach postojowych czy oszacowywanie ilości paliwa w dedykowanych zbiornikach.

W wyniku prowadzonego dialogu z przemysłem oraz klientami rządowymi, Orbital Insight stworzył listę ponad 100 dodatkowych celów możliwych do obserwowania. Firma zamierza stworzyć algorytmy do obserwacji samochodów, pojazdów ciężkich, pociągów, statków, aktywności zakładów wytwarzających stal, aktywności rafinerii oraz wykonywanych odwiertów, a także procesów wylesiania.

W ramach rozwoju planowane jest powiększenie liczby sprzedawców z obecnych 30 osób do wartości jeszcze nieokreślonej, ale jak zapewniają właściciele firmy – na pewno znacznie większej. Drugą rundę dla Orbital Insight przeprowadził GV (wcześniej Google Ventures). Nowy inwestor – CME Ventures – dołączył do Sequoia Capital, Lux Capital i Bloomberg Beta. W odróżnieniu od innych, podobnych firm w branży, Orbital Insight ma nie ponosić dużych wydatków.

Orbital Insight nie posiada własnej floty satelitów. Dane kupowane są od innych firm, takich jak DigitalGlobe, Airbus, Planet, Rapid Eye czy Urthecast. Tymczasem Orbital Insight koncentruje się na budowie najlepszego w swojej klasie oprogramowania do analizy zdjęć satelitarnych.

Cechą odróżniającą opisywaną firmę od konkurencji jest także operowanie na danych o większej skali. Kiedy analizowana jest liczba samochodów na miejscach postojowych, materiał i algorytmy pozwalają od razu na definicję rozwiązania zagadnienia w skali całych Stanów Zjednoczonych (miliony miejsc postojowych). W przypadku oszacowywania zasobów paliw w Chinach zamawiane są zdjęcia od razu całego kraju.

Eksperci od obrazowania Ziemi przekonują, że rynek ten coraz mniej dotyczy „przeglądów” powierzchni Ziemi, a coraz bardziej uwzględnienia identyfikację i pomiar wielu różnych charakterystyk celów. Dodatkowo zakłada się coraz większy udział danych innego typu, takich jak obrazów radarowych z radarów syntetycznej apertury (SAR).

Orbital Insight planuje wykroczyć poza analizy polegające na liczeniu i prowadzeniu pomiarów w kierunku bardziej kompleksowych analiz. Za przykład podaje się współpracę ze Światowym Bankiem w temacie porównania danych tej organizacji o Sri Lance z poddanymi obróbce danymi satelitarnymi.

Comments are closed.