Duża inwestycja w The Exploration Company

0

Najwyższa europejska inwestycja rundy A w spółkę branży kosmicznej.

Pierwszego lutego europejska firma The Exploration Company poinformowała o dużej inwestycji w tę spółkę. The Exploration Company ma na celu stworzenie pojazdu wielokrotnego użytku, zdolnego do także do lotów poza otoczenie Ziemi.

Firma The Exploration Company (TEC) powstała w 2021 roku i ma cele związane z dostarczeniem szerszych możliwości udziału w misjach kosmicznych. W składzie tej firmy jest kilku przedstawicieli z doświadczeniem z większych firm branży kosmicznej. Firma szybko uzyskała inwestycję rundy zalążkowej (6,8 mln EUR), jedną z większych dla spółek kosmicznych.

Firma zamierza zbudować pojazd wielokrotnego użytku o nazwie Nyx. Pojazd ma być w stanie także wynosić ludzi w misje kosmiczne, ale ma także wypełniać szereg misji bez udziału astronautów. Nyx w wersji na niską orbitę okołoziemską (LEO) ma być w stanie wynosić do 4 ton ładunku. Wstępna misja demonstracyjna planowana jest na 2024 rok, zaś pierwszy “pełny” lot jest planowany na 2026 rok. Czas pomiędzy misją demonstracyjną a pierwszym lotem firma TEC ma zamiar spędzić na poprawianiu projektu pojazdu Nyx.

Animacja prezentująca pojazd Nyx / Credits – The Exploration Company

Firma TEC poinformowała 1 lutego 2023 o udanym pozyskaniu inwestycji rundy A w wysokości 40 mln EUR. Jest to największa z dotychczasowych inwestycji tej rundy w europejską spółkę kosmiczną.

We are delighted to announce that we have raised a 40 million Series A round, co-lead by EQT Group and Red River West.

This exceptional Series A – the biggest space tech Series A raised in Europe – has been enabled by the competence and dedication of The Exploration Company’s team who has worked hard to deliver on time, cost and quality our planned milestones.

It is also the result of the commitment of our Seed Investors: Promus Ventures, Cherry Ventures and Vsquared Ventures.

We are thrilled to welcome onbaord Omnes, July Fund, Partech, HABERT DASSAULT FINANCE, SLB, Wealth Management Alliance, Possible Ventures, Rymdkapital and SISTAFUND.

Treść ogłoszenia firmy The Exploration Company z 1 lutego 2023

Oczywiście, TEC proponuje wizję bardzo ambitną, w szczególności z perspektywy Europy. Jest duże ryzyko opóźnień albo i zatrzymania tego projektu. Jednakże poziom i zaangażowanie dużych prywatnych funduszy inwestycyjnych sugeruje, że technicznie i finansowo ta wizja jest także dobrze “poskładana”. Dla Europy samej w sobie pojazd Nyx może być ciekawy w perspektywie możliwości prowadzenia badań na LEO już po zakończeniu działalności Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Pojazd Nyx – jako kompletnie europejska konstrukcja – może być ciekawą opcją dla państw Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) oraz Unii Europejskiej (UE).

(TEC)

Comments are closed.