Szybka ścieżka Hetmana do europejskiego programu satelitarnego

0

Creotech Instruments S.A., lider polskiego sektora kosmicznego, rozpoczął współpracę z Astri Polska, spółką powiązaną z europejską grupą Airbus. 

Pierwszy wspólny projekt dotyczy budowy modułów wchodzących w skład wyposażenia segmentu naziemnego (GSE) obsługi satelity meteorologicznego MetOp-SG-A. Zaawansowany satelita wyniesiony zostanie na orbitę polarną w 2021 roku jako pierwszy z docelowej konstelacji sześciu satelitów drugiej generacji MetOp. Cały program MetOp Second Generation, realizowany na zlecenie Europejskiej Agencji Kosmicznej i EUMETSAT, potrwa do 2042 roku, a jego łączny koszt wyniesie 4,1 mld euro.

Jest to kolejny projekt kosmiczny, którego realizacji podjął się Creotech. Tym razem we współpracy z doświadczoną firmą jaką jest Astri Polska – komentuje dr Grzegorz Brona, Prezes Creotech Instruments S.A. – Jesteśmy dumni z tego, że Astri i stojący wraz z nią Airbus Defence and Space wybrały współpracę ze spółką Creotech przy tak istotnym programie dla globalnego bezpieczeństwa jakim jest MetOp. Przybliża nas to istotnie do celu jakim jest budowa polskich satelitów we współpracy z wieloma firmami polskimi i z wykorzystaniem zagranicznego doświadczenia.

Pierwszy wspólny projekt dotyczy budowy modułów wchodzących w skład wyposażenia segmentu naziemnego (GSE) obsługi satelity meteorologicznego MetOp-SG-A. Projekt jest częścią dużego programu Europejskiej Agencji Kosmicznej i Europejskiej Organizacja Eksploatacji Satelitów Meteorologicznych (EUMETSAT), która jest odpowiedzialna za powołanie, utrzymanie i wykorzystanie europejskich satelitarnych systemów obserwacji meteorologicznych.

Dr Grzegorz Brona - przedstawiciel firmy Creotech przedstawia zarys projektu / Credits - K. Kanawka, Blue Dot Solutions, Kosmonauta.net

Dr Grzegorz Brona – przedstawiciel firmy Creotech przedstawia zarys projektu / Credits – K. Kanawka, Blue Dot Solutions, Kosmonauta.net

Program nosi nazwę MetOp Second Generation, a jego harmonogram rozpisany jest aż do 2042 roku. W ramach przedsięwzięcia na ziemską orbitę polarną wyniesione zostanie sześć satelitów, po trzy serii A i B, które zastąpią instrumenty MetOp pierwszej generacji. Satelity serii A będą ważyć około 4 ton każdy i zostaną wyposażone w instrumenty optyczne oraz aparaturę do sondowania atmosfery. Dodatkowo Europejska Agencja Kosmiczna, której wkład finansowy w cały program sięga 20% zamontuje na pokładzie instrumenty Sentinel-5, których zadaniem będzie monitorowanie jakości powietrza i poziomu aerozoli w atmosferze.

Na pokładach satelitów serii B, z których każdy ważyć będzie 3,8 tony, dominować będą instrumenty mikrofalowe. W całym konsorcjum pod wodzą Airbus Defence and Space uczestniczyć będzie nawet 100 firm z 16 państw europejskich, a każdy z sześciu satelitów użytkowany będzie przez ponad 8 lat. Rola w projekcie spółki Creotech Instruments nie sprowadzi się jedynie do produkcji i montażu elementów na potrzeby misji. Firma będzie uczestniczyła także w procesie projektowania.

„Szybka Ścieżka” NCBiR w działaniu
Na początku roku Creotech rozpoczął pracę badawczo-rozwojowe współfinansowane z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Projekt o nazwie Hetman ma umożliwić zbudowanie polskiej platformy kontroli i sterowania procesami wymagającymi szybkiego przetwarzania olbrzymiej ilości danych. Udział w projekcie MetOp-SG-A to pierwszy owoc prac nad Hetmanem, którego podsystemy wykorzystane zostaną w kosmicznym projekcie.

Creotech chwali się, że udział w projekcie ESA i EUMETSAT to przykład jednego z najszybszych wdrożeń do praktyki gospodarczej wyników prac w nowych projektach dofinansowanych przez NCBiR w ramach tzw. „Szybkiej Ścieżki”. Jest to specjalny tryb przyznawania środków na prace badawczo-rozwojowe, których zadaniem jest podniesienie innowacyjności polskich przedsiębiorstw dzięki wykorzystywaniu rezultatów prac B+R w prowadzonej przez nie działalności gospodarczej.

Cieszymy się, że pozyskane fundusze tak szybko zaczynają pracować dla polskiej gospodarki i to w najbardziej innowacyjnym obszarze jakimi jest przemysł kosmiczny – mówi dr Grzegorz Brona.

Prezes Brona dodaje że Creotech Instruments S.A. ma już kolejne zamówienia na podsystemy opracowane w ramach projektu Hetman. W najbliższych miesiącach zostaną dostarczone do Szwajcarii, Niemiec oraz Czech, a także do Brazylii. Po niespełna 6 miesiącach od rozpoczęcia projektu wartość zamówień na komponenty systemu Hetman przekroczyła milion złotych. Do tej pory opracowano zaledwie około 15% całego systemu Hetman.

Creotech Instruments stworzyli naukowcy, którzy w boju nauczyli się biznesu – mówi Prezes Grzegorz Brona – Dzięki temu są w stanie komercjalizować wiedzę w sposób niespotykany na polskim rynku. System Hetman, który użyty zostanie w projekcie MetOp-SG-A jest tego jednym z najlepszych przykładów. Jestem jednak przekonany, że kolejne doskonałe przykłady pojawią się w najbliższym czasie – dodaje.

(Creotech Instruments)

Comments are closed.