Relacja z ILA 2016 w Berlinie

0

Pomiędzy pierwszym a czwartym czerwca w Berlinie odbyły się międzynarodowe targi lotnicze ILA.

W Berlinie zakończyła się kolejna edycja międzynarodowych targów i pokazów lotniczych ILA Berlin Air Show 2016. Na odwiedzających czekały takie atrakcje jak pokazy lotnicze, ekspozycja naziemna samolotów, targi oraz biuro karier. Z czterech dostępnych dla zwiedzających hal, jedna była w całości poświęcona technologiom kosmicznym. Wewnątrz hali znajdował się tak zwany Space Pawilon, którego tematem przewodnim było „Space for Earth”.

Ekspozycja została podzielona na kilka stanowisk. Tematem pierwszego z nich był dostęp do przestrzeni kosmicznej. Oprócz makiet rakiet kosmicznych można było zobaczyć silnik Vulcain 2 (główny silnik rakiety Ariane 5) oraz silnik Vinci (zasilający górny stopień Ariane 6). Następne stanowisko prezentowało tematy telekomunikacji, nawigacji i usług satelitarnych. Oprócz informacji na temat programu Galileo, można było zobaczyć takie urządzenia jak koło zamachowe, czujnik gwiazd nowej generacji czy silniki korekcyjne. Natomiast na stanowisku poświęconym obserwacjom Ziemi zaprezentowano zdjęcia wykonane przez satelity Sentinel 1 i Sentinel 2 oraz mapy otrzymane z satelity pogodowego MetOp.

Makiety statku ATV, europejskiego modułu Columbus, Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) oraz statku Orion znajdowały się na sekcji dotyczącej eksploracji kosmosu oraz lotów załogowych. Nie zabrakło też informacji na temat misji Rosetta, jak również stanowiska poświęconego Marsowi oraz robotyce kosmicznej.

Stanowisko POLSA na ILA 2016 / Credits: A. Kwiek

Stanowisko POLSA na ILA 2016 / Credits: A. Kwiek

Wśród wystawców można było zobaczyć narodowe agencje kosmiczne takie jak CNES, DLR, Roskosmos, Włoską Agencję Kosmiczną oraz Polską Agencję Kosmiczną. Prezentowano wiele robotów kosmicznych, zarówno księżycowych jak i marsjańskich. Można było również obejrzeć lądownik oraz łazik drużyny Part-Time Scientists, która bierze udział w konkursie Google Lunar X-Prize.

W trakcie tegorocznych targów ILA otwarto również specjalną halę biura karier, gdzie można było poznać ofertę edukacyjną uniwersytetów, zdobyć informację od potencjalnych pracodawców oraz dowiedzieć się o możliwościach stażowych przy współpracy z przemysłem.

Jednym z wydarzeń podczas tegorocznego ILA był Space Day, w ramach którego odbył się szereg paneli dyskusyjnych. Wśród zaproszonych gości była dr Dava Newman, zastępca administratora NASA. Stwierdziła, że długoterminowym celem agencji jest lot na Marsa oraz że NASA jest otwarta na międzynarodową współpracę aby osiągnąć ten cel. Poruszając temat innowacyjnego myślenia przy prowadzeniu badań, dr Newman podkreśliła, że bardzo ważna rolę odgrywa współpraca NASA z firmami prywatnymi.

Spotkanie z astronautami podczas ILA 2016 w Berlinie / Credits: Agnieszka Kwiek

Spotkanie z astronautami podczas ILA 2016 w Berlinie / Credits: Agnieszka Kwiek

Pięciu astronautów Europejskiej Agencji Kosmicznej również uczestniczyło w panelach dyskusyjnych. Byli to Jean-François Clervoy, André Kuipers, Ulf Merbold, Thomas Reiter, Reinhold Ewald oraz Luca Parmitano. Opowiadali jak zmieniła się ich perspektywa patrzenia na Ziemię od momentu kiedy polecieli w kosmos oraz jak wygląda nasza planeta widziana z ISS. Ciekawą historią było wykorzystanie pomocy z orbity podczas jednego z pożarów w Kalifornii, kiedy zdjęcia na żywo przesyłano do strażaków ograniczając straty.

Tegoroczne targi ILA w Berlinie były doskonałą okazją do zapoznania się z projektami oraz produktami rozwijanymi przez firmy, instytuty badawcze i agencje kosmiczne, a także poznania przyszłych kierunków rozwoju technologii kosmicznych. Nie zabrakło też informacji edukacyjnych o korzyściach jakie mamy dzięki wykorzystaniu technologii kosmicznych.

(Dziękujemy Pani Dr Agnieszce Kwiek za relację)

Comments are closed.