Coraz bliżej pierwszego lotu VSS Unity

0

Firma Virgin Galactic zaprezentowała nagranie z jednego z ostatnich testów naziemnych przed pierwszym lotem drugiego egzemplarza SpaceShipTwo.

W 2014 roku, w czasach gdy pierwszy egzemplarz SpaceShipTwo (SS2) był jeszcze używany i wykonywał loty testowe, trwała budowa drugiego SS2. Jednakże, pod koniec października tamtego roku doszło do katastrofy pierwszego SS2. W tej katastrofie zginął jeden z pilotów. Od tego czasu firma Virgin Galactic (VG) budowała i modyfikowała drugi egzemplarz SS2.

Do prezentacji drugiego rakietoplanu doszło 19 lutego 2016 roku. Ceremonia odbyła się w Mojave Air and Spaceport w Kalifornii, gdzie VG przeprowadza testy WhiteKnightTwo i SpaceShipTwo. Nowy egzemplarz SpaceShipTwo otrzymał nazwę “VSS Unity”. W ceremonii prezentacji uczestniczył profesor Stephen Hawking.

Aktualnie trwają testy naziemne VSS Unity. Na poniższym nagraniu mowa o testach wibracyjnych. Te testy mają na celu m.in. weryfikację struktury VSS Unity.

Testy naziemne VSS Unity / Credits – Virgin Galactic

Firma VG nie podała daty, kiedy nastąpi pierwszy lot VSS Unity. Określenie „wkrótce” może tu oznaczać raczej kilka miesięcy. Pierwsze loty z pewnością będą na uwięzi – VSS Unity nie zostanie uwolniony. Następnie dojdzie do serii lotów ślizgowych. Dopiero gdy te loty zakończą się z pozytywnym wynikiem dojdzie do pierwszych lotów z napędem rakietowym. Tych lotów raczej nie powinniśmy się spodziewać w tym roku.

(VG)

Comments are closed.