Opóźnienia programu CST-100

0

Firma Boeing poinformowała o kilkumiesięcznych opóźnieniach w pracach nad kapsułą CST-100.  

Dwunastego maja firma Boeing poinformowała, że pierwszy załogowy lot kapsuły CST-100 Starliner odbędzie się nie wcześniej niż w lutym 2018 roku. Jest to opóźnienie o kilka miesięcy względem wcześniejszych zapowiedzi. Jeszcze pod koniec kwietnia przewidywaną datą lotu CST-100 miał być grudzień 2017, a kilka miesięcy wcześniej w planach był październik 2017 roku.

Dwa ważne testy przed pierwszym lotem załogowym CST-100 zostały także opóźnione. Aktualnie Boeing przewiduje, że test systemu ratunkowego na wyrzutni startowej (ang. pad abort) zostanie przeprowadzony w październiku 2017 roku, a pierwszy orbitalny lot bezzałogowy – w grudniu 2017 roku.

Start CST-100 Starliner na grzbiecie rakiety Atlas 5 / Credits - Boeing

Start CST-100 Starliner na grzbiecie rakiety Atlas 5 / Credits – Boeing

Opóźnienia mają głównie związek z potrzebą pewnej redukcji masy kapsuły oraz kwestii aerodynamicznych i akustycznych podczas startu i wznoszenia rakiety Atlas 5 z CST-100 na szczycie. Nie pojawiły się żadne oficjalne wartości liczbowe, jednak nieoficjalne źródła sugerują, że wytrzymałość niektórych elementów kapsuły musi być poprawiona.

Prace i testy struktury kapsuły CST-100 / Credits – Boeing

Prace przy drugiej amerykańskiej kapsule załogowej – Dragon 2 firmy SpaceX – jak na razie nie doświadczyły poważniejszych opóźnień. W tej chwili SpaceX przewiduje, że pierwszy lot załogowy Dragona 2 nastąpi jesienią 2017 roku.

(PFA, SN, B)

Comments are closed.