Czy marsjańska woda wrze w trakcie płynięcia?

1

Naukowcy uważają, że podczas płynięcia woda na Marsie wrze, co ma duży wpływ na otoczenie.

Miliardy lat temu na Marsie znajdowały się zbiorniki ciekłej wody, m.in. wewnątrz krateru Gale, w którym obecnie przemieszcza się łazik Curiosity. Jest bardzo prawdopodobne, że nawet dziś na Marsie występuje woda w stanie ciekłym. Nie jest to jednak stała obecność wody, a jedynie krótkie przepływy w małych marsjańskich żlebach, znajdujących się na zboczach niektórych kraterów.

Poniższe nagranie prezentuje kilka z takich rejonów, które mogą być kształtowane przez płynącą wodę (warto jednak dodać, że są także i inne wyjaśnienia tych zmian, m.in. interakcja podłoża z “suchym lodem”).

Zmiany w marsjańskich żlebach, zaobserwowane przez orbitera MRO / Credits – NASA, JPL-Caltech, Space Chronology

Naukowcy z brytyjskiego Open University także uważają, że marsjańska woda podczas płynięcia wrze. Do tego wniosku doszli w wyniku serii testów z wodą i symulowanym podłożem w warunkach obniżonego ciśnienia. W tych warunkach wrząca woda jest wstanie wpływać na materiał podłoża, powodując przemieszczanie się gruntu na pewne odległości. Takie zjawiska zostały zauważone na wielu z marsjańskich żlebów.

Zdjęcie ukazujące nowo powstałe ciemne obszary, które mogą mieć związek z płynącą wodą. Po pewnym czasie te struktury przybierają barwę podobną do otoczenia, co sugeruje ucieczkę wody / Credits - NASA/JPL-Caltech/Univ. of Arizona

Zdjęcie ukazujące nowo powstałe ciemne obszary, które mogą mieć związek z płynącą wodą. Po pewnym czasie te struktury przybierają barwę podobną do otoczenia, co sugeruje ucieczkę wody / Credits – NASA/JPL-Caltech/Univ. of Arizona

Ciekła woda na Czerwonej Planecie, jeśli rzeczywiście dziś występuje, ma prawdopodobnie postać solanki, która jest cieczą zachowującą swoje właściwości w niższej temperaturze i ciśnieniu niż czysta woda. Pozwala to niewielkim ilościom przesiąkającej solanki poruszać się na większe odległości niż byłaby w stanie czysta woda.

Badania naukowców z Open University sugerują, że stosunkowo niewielka ilość solanki topi się i następnie przesiąka. Może to oznaczać, że na Marsie jest mało lub prawie nie ma dostępnej ciekłej wody dla jakichkolwiek form życia.

(NG)

1 komentarz

  1. Przy tak niskim ciśnieniu atmosferycznym woda prawie nie występuje w stanie ciekłym – lód częściej sublimuje, a para resublimuje. Okno stabilności wody ciekłej to ledwie nieco ponad bezwzględne 5 st. C – od około 0 do około 5-6 st. C. Nasycenie wody ciekłej solami może nieco to okno stabilności rozszerzać w obie strony.