IRNSS-1G na orbicie

0

Indie z sukcesem wprowadziły na orbitę 28 kwietnia satelitę IRNSS-1G, kompletując tym samym własny regionalny system nawigacji.

IRNSS (Indian Regional Navigation Satellite System) to regionalny system nawigacji satelitarnej, niezależny od amerykańskiego GPS czy rosyjskiego GLONASS. Ten system ma duże znaczenie dla pozycji Indii, które w Azji Południowej są regionalnym mocarstwem i mają duże potrzeby wojskowe m.in. z uwagi na sąsiadujące Chiny i Pakistan. IRNSS został zaakceptowany przez rząd Indii w 2006 roku. Pierwszy satelita został umieszczony na orbicie w lipcu 2013 roku.

Zasięg systemu IRNSS / Credits - Brilliantwiki2 - Own work, CC BY-SA 4.0

Zasięg systemu IRNSS / Credits – Brilliantwiki2 – Own work, CC BY-SA 4.0

Pierwsza generacja IRNSS bazuje na siedmiu satelitach, umieszczonych na różnych orbitach geosychronicznych i geostacjonarnych. Trzy z satelitów IRNSS operują z orbity geostacjonarnej, natomiast cztery pozostałe z orbity geosynchronicznej o nachyleniu 29 stopni i parametrach 250 x 24000 km.

Do końca 2015 roku na orbicie znalazły się łącznie cztery satelity IRNSS. Na ten rok przewidziano start trzech ostatnich satelitów tej konstelacji. Pierwszy start – IRNSS-1E nastąpił 20 stycznia, następny był lot IRNSS-1F, który nastąpił 10 marca i wreszcie ostatni start – IRNSS-1G w dniu 28 kwietnia.

Do startu IRNSS-1G doszło 28 kwietnia o godzinie 09:20 CEST. Rakieta PSLV-XL wyniosła tego satelitę z kosmodromu Sriharikota. Lot przebiegł prawidłowo i IRNSS-1G znalazł się na orbicie transferowej. Stąd satelita dotrze do orbity geostacjonarnej, gdzie rozpocznie pracę w punkcie 129,5 E.

Start PSLV-XL z IRNSS-1G na pokładzie (start tuż przed 38 minutą nagrania) / Credits – Ministry of Information & Broadcasting

Był to piąty lub szósty start rakiety orbitalnej w kwietniu 2016 roku. Różnica w tym przypadku jest związana z możliwym nieudanym lotem irańskiej rakiety Simorgh w dniu 19 kwietnia. Nie jest jednak wiadomo, czy był to rzeczywiście lot rakiety orbitalnej czy też test mniejszej rakiety średniego lub długiego zasięgu.

Następny start rakiety orbitalnej planowany jest obecnie na 4 maja. Wówczas rakieta Falcon 9R U powinna wynieść satelitę telekomunikacyjnego JCSAT-14.

Comments are closed.