Znamy zwycięzców warszawskiego hackathonu NASA

0

Aplikacja, która może pomóc biegaczom w unikaniu zagrożeń związanych z zanieczyszczeniem powietrza, zajęła pierwsze miejsce w konkursie – NASA Space Apps Challenge. Była jedną z trzech aplikacji, które nagrodzono w zakończonych w niedzielę zawodach.

23 i 24 kwietnia na Stadionie Narodowym w Warszawie, pod egidą amerykańskiej Narodowej Agencji Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej, odbył się hackathon Space Apps Challenge. To globalny maraton naukowo-programistyczny, organizowany w tym roku w 193 lokalizacjach rozsianych w 72 krajach. Jego uczestnicy mieli za zadanie w ciągu kilkudziesięciu godzin opracować innowacyjne projekty i rozwiązania koncepcyjne w zakresie oprogramowania, aplikacji mobilnych, sprzętu i platform wizualizacji danych.

– Jak się okazało, tworzono projekty przydatne nie tylko w badaniach i eksploracji kosmosu. Niektóre prace dotyczyły spraw ziemskich, ale wcale nie przyziemnych – np. czystości i jakości powietrza – mówi Leszek Wolany ze szkoły programistycznej Coders Lab, współorganizującej hackathon. I właśnie autorom tych projektów jury polskiej edycji hackathonu przyznało nagrody główne (w każdym z lokalnych hackathonów nagradza się dwa najlepsze projekty).

Zespół Extremely Genius Geeks zdobył uznanie jurorów za projekt aplikacji mobilnej Lungs Watcher, służącej do oceny jakości i czystości powietrza. Program może okazać się przydatny np. sportowcom i biegaczom, którzy w oparciu o dane aplikacji będą mogli zaplanować sobie trasy treningowe. Do aplikacji można wprowadzić takie dane, jak stan zdrowia i planowana trasa biegu – program pokaże, z jakimi zanieczyszczeniami powietrza trzeba się liczyć na danej trasie albo zaproponuje trasę alternatywną.

Drugi z nagrodzonych zespołów, EuropaTeam, opracował system umożliwiający raportowanie o objawach takich jak łzawienie oczu czy kichanie oraz niekorzystnych zjawiskach, takich jak kurz i pył unoszący się w powietrzu. W oparciu o informacje uzyskane od społeczności użytkowników będzie można ocenić jakość powietrza w miejscu, w które np. udajemy się na wypoczynek.

Trzecie miejsce, uprawniające do udziału w globalnym głosowaniu internautów na „Nagrodę publiczności”, zdobył projekt Astro-Zorya – gra mobilna autorstwa studentów Politechniki Warszawskiej i Uniwersytetu Warszawskiego, będąca symulatorem astronauty-kolonizatora Marsa.

Zwycięskie prace Polaków, podobnie jak projekty nagrodzone w pozostałych, organizowanych równolegle hackathonach, trafią teraz na biurka ekspertów NASA. Ci poddadzą je gruntownej ocenie i wybiorą 25 najlepszych – ich pomysłodawcy zostaną zaproszeni do Stanów Zjednoczonych na ścisły finał NASA Space Apps Challenge.

Hackathon NASA Space Apps Challenge został zorganizowany na świecie już po raz piąty, ale do Polski zawitał po raz pierwszy. Organizatorami polskiej edycji konkursu były szkoła programowania Coders Lab oraz software house Visuality. Partnerem strategicznym wydarzenia, udostępniającym przestrzeń do pracy, był Business Link. Patronat nad wydarzeniem objęły Spotkania IT oraz Crossweb.

Comments are closed.