Audyt wykazał nieprawidłowości w oprogramowaniu do SLS

0

Audyt przeprowadzony przez Office of Inspector General wykazał, że oprogramowanie tworzone dla programu nowej ciężkiej rakiety SLS skrajnie przekroczyło terminy oraz budżet.

Office of Inspector General (OIG) to amerykański odpowiednik krajowej Najwyższej Izby Kontroli. Projekty NASA, będące wydatkami rządowymi, regularnie przechodzą przez weryfikację OIG.

Kontrola wykazała, iż tworzenie oprogramowania dla kontroli naziemnej (Spaceport Command and Control System) nowej rakiety nośnej SLS znaczenie przekroczyło zakładany budżet oraz terminy. Pierwsze prace rozpoczęły się jeszcze w 2006 roku w czasach trwania księżycowego programu Constellation. Następnie oprogramowanie tworzone do rakiety Ares V zostało dalej przejęte na rzecz rakiety SLS.

Kontrola OIG wykazała, że NASA miała złe założenia przy tworzeniu oprogramowania SCCS. Agencja oczekiwała, że łatwo uda się zintegrować różne dane w jeden system. W 2014 koszt projektu wynosił już 207,4 mln dolarów i przekroczył o ponad 75% pierwotny budżet. Termin oddania oprogramowania z połowy 2016 roku przesunął się również na trzeci kwartał 2017 roku.

W tej chwili bezzałogowa misja EM-1 powinna odbyć się pod koniec 2018 roku. OIG stwierdziło, że już jest raczej za późno na zmianę architektury oprogramowania, lecz potencjalne opóźnienia Exploration Mission 2 mogłoby pozwolić agencji na większe zmiany, i ewentualnie skorzystanie z rozwiązań komercyjnych.

NASA liczy, że uda ograniczyć się wszelkie opóźnienia w programie SLS. Problemem może być długoterminowe utrzymanie wsparcia politycznego dla SLS, w momencie gdy loty ciężkiej rakiety będą odbywały się relatywnie rzadko, zaś komercyjne firmy takie jak SpaceX będą również oferowały wynoszenie ładunków rakietami super-ciężkiej kategorii. Prócz misji EM-1 i EM-2 oficjalnie nie wyznaczono jeszcze innych ładunków dla tej rakiety, chociaż coraz częściej padają słowa o wykorzystaniu jej do wynoszenia większych sond międzyplanetarnych (np misji do Europy).

(SpaceNews)

Comments are closed.