Kolejne cięcie budżetu Roskosmosu

0

Po raz trzeci w ostatnim czasie uszczuplono długoterminowy plan budżetowy Roskosmosu.

Już po raz trzeci władze Federacji Rosyjskiej skorygowały w dół dziesięcioletni plan finansowy swojej agencji kosmicznej, Roskosmosu. Tym razem o więcej niż połowę! W latach 2016-2015 agencja ma otrzymać 1,5 biliona rubli zamiast 3,4 biliona, tj. 22,5 mld zamiast 51 mld USD.

Taką informację podał w poniedziałek szef Roskosmosu, Igor Komarow, cytowany przez The Moscow Times. Jeszcze kilka tygodni temu była mowa budżecie na poziomie 30 mld USD. Powodem tak głębokich cięć jest trudna sytuacja ekonomiczna kraju.

Jak powiedział Komarow, program komiczny Federacji został z tego powodu “zoptymalizowany”, zachowując kluczowe projekty i pozwalając na rozwój partnerów przemysłowych.

Jeśli sytuacja geopolityczna Rosji nie zmieni się, a jej wynikiem jest słabe położenie rosyjskiej gospodarki, to federalny program kosmiczny czeka wiele “chudych” lat. Na półkę można odłożyć deklaracje o eksploracji Księżyca lub budowie stacji kosmicznej. Nie wiadomo też jak zmniejszony budżet odbije się na jakości rosyjskich produktów sektora kosmicznego, w szczególności rakiet nośnych.

(MT)

Comments are closed.