NASA ogłasza nabór na nową grupę astronautów

1

W obliczu zbliżających się załogowych misji poza niską orbitę okołoziemską oraz intensywnego rozwijania programu lotów komercyjnych w przestrzeń kosmiczną, NASA ogłasza nabór na kolejną grupę astronautów.

Wybierani astronauci są najlepszymi z najlepszych. Podstawowe wymagania stawiane podczas rekrutacji to:
• amerykańskie obywatelstwo,
• tytuł inżyniera w naukach ścisłych,
• minimum trzyletnie doświadczenie w wykonywanym zawodzie,
• brak wady wzroku (dopuszcza się kandydatów po korekcji laserowej, która została wykonana minimum rok wcześniej),
• wzorowa kondycja fizyczna i psychiczna,
• zaliczenie testu wytrzymałościowego przeprowadzanego przez agencję.

Oprócz tego mile widziane są wyższe stopnie naukowe, umiejętność pilotowaniu samolotu wojskowego, jak i samo doświadczenie w służbie wojskowej.

Zgłoszenia można składać od 14 grudnia do połowy lutego. Później wybrani kandydaci będą przechodzili kolejne testy, a ostateczne wyniki naboru NASA ogłosi w połowie 2017 roku.

Charles Bolden, administrator NASA oraz były astronauta zachęca do naboru / Credits: NASA

Wybrani kandydaci nie będą się nudzić, w planach agencji jest wiele misji załogowych. Oprócz odległych jeszcze, choć zbliżającej się podróży na Czerwoną Planetę, NASA będzie wciąż wysyłać badaczy na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Niebawem amerykańscy astronauci zamiast startować z Bajkonuru w Kazachstanie będą mogli startować z Centrum Kosmicznego im. Johna F. Kennedy’ego na Florydzie w komercyjnych statkach kosmicznych od Boeinga i SpaceX. Oprócz tego, w 2018 przeprowadzany zostanie lot testowy statku Orion przeznaczonego do długotrwałych misji poza niską orbitę okołoziemską. Na początku kolejnej dekady rozpoczną się zaś misje załogowe na orbitę Księżyca lub do asteroid.

Jeden komentarz

  1. Wiadomo, że NASA prowadzi rekrutację, jeśli zawsze twierdziła i podtrzymuje swoją politykę; jeśli chodzi o ASTRONAUTĘ to akurat posiadanie obywatelstwa amerykańskiego nie powinno mieć w najmniejszym stopniu wpływu na wybór kandydata. Agencja powinna i na pewno to robi, że wybierze dla siebie osoby, które nie koniecznie mają paszportu US ale mogą być lepsi pod innymi względami niż inżynier nauk ścisłych, dla mnie ta klasyfikacja nie powinna tak przebiegać. Zawsze są inne kryteria dla wybrania kandydatów i inne predyspozycje, które mogą zaważyć na wyborze osoby, która może mieć możliwość lotu dokądkolwiek.