Chiński duży sterowiec stratosferyczny Yuanmeng

0

W połowie października chiński sterowiec wzniósł się na wysokość 20 km.  

Pojazd otrzymał nazwę Yuanmeng. Z dostępnych informacji wynika, że ta konstrukcja miała długość 75 metrów, wysokość 22 metrów i objętość 18 tysięcy metrów sześciennych. Na grzbiecie sterowca zainstalowano panele słoneczne, co czyni Yuanmeng jednym z największych pojazdów zasilanych energią elektryczną. Wg. różnych źródeł Yuanmeng ma nośność nawet do 7 ton. Jako ładunek wymienia się m.in. zestawy sensorów, przekaźniki radiowe i sprzęt optyczny. Docelowo Yuanmeng ma być w stanie pracować w stratosferze nawet przez sześć miesięcy, po czym być w stanie wylądować w wyznaczonym miejscu.

Pierwszy lot Yuanmeng nastąpił 13 października. Start odbył się z Xilinhot (północne Chiny). W zależności od źródeł ten lot trwał od 24 do 48 godzin i zakończył się sukcesem. Sterowiec osiągnął wysokość 20 km. Tę wysokość sterowiec osiągnął w 50 minut.

Prace przygotowawcze do startu w hangarze dla Yuanmeng / Credits - CCTV

Prace przygotowawcze do startu w hangarze dla Yuanmeng / Credits – CCTV

W chińskiej telewizji pokazano nagranie o locie sterowca. Na nagraniu ukazano duży hangar, w którym przechowywany jest Yuanmeng, sam sterowiec i część paneli słonecznych oraz inżynierów i techników pracujących przy tej konstrukcji. W trakcie prac przed startem Yuanmeng wygląda bardziej na typowy duży balon stratosferyczny niż na sterowiec. Także start odbył się podobnie jak w przypadku balonu stratosferycznego. Sugeruje to, że Yuanmeng na pewnej wysokości zmienia swoje ułożenie na horyzontalne.

Nagranie chińskiej TV o Yuanmeng / Credits – Henri KENHMANN

Yuanmeng jest przykładem rosnącego zainteresowania praktycznym wykorzystaniem stratosfery. W ciągu ostatnich lat różne firmy i państwa realizowały, choć nie zawsze z sukcesem, swoje projekty stratosferyczne. Czy jest to tylko chwilowe zainteresowanie a może czeka nas “stratosferyczna rewolucja”?

(CN)

Comments are closed.