Testy chińskich rakiet – lądowania

0

Testy chińskich potencjalnych konkurentów SpaceX, w tym test zakończony eksplozją!

Śladem SpaceX próbuje podążać wiele innych spółek z całego świata. Niedawny test lądowania chińskiej rakiety Nebula-1 zakończył się eksplozją. Wcześniejszy test rakiety firmy LandSpace zakończył się sukcesem.

SpaceX z pewnością wyznaczył jeden ważny trend technologiczny dla rakiet nośnych: precyzyjne lądowanie pierwszego stopnia w wyznaczonym miejscu. Taki manewr, jeszcze 10 czy 15 lat temu wydawał się być trudny technologicznie do zrealizowania. Tymczasem SpaceX, dzięki serii testów, w połowie zeszłej dekady wprowadził branżę rakietową w “erę lądowań“.

Deep Blue Aerospace testuje Nebula-1

Jednym z podmiotów, który próbuje “dogonić” SpaceX to chińska firma Deep Blue Aerospace. Ta firma jest obecnie mniej więcej na etapie testów rakiet Grasshopper firmy SpaceX – czyli platformy testowej do startów i lądowań.

W dniu 22 września 2024 firma Deep Blue Aerospace przeprowadziła test rakiety Nebula-1 z próbą lądowania. W trakcie testu rakieta sięgnęła pułapu 10 km. Test przeprowadzono na poligonie “Ejina Banner” w Mongolii Wewnętrznej. Podczas lądowania doszło do złamania jednej z nóg i w konsekwencji test zakończył się eksplozją.

Z tego testu firma Deep Blue Aerospace opublikowała niesamowite nagranie z drona. To nagranie pokazuje z bliska etapy tego testu.

Test rakiety Nebula-1 / Credits – CNSA Watcher

ZhuQue-3 firmy LandSpace

Także we wrześniu 2024 firma LandSpace wykonała swój test pojazdu podobnego do Grasshoppera firmy SpaceX. Tą konstrukcją jest rakieta ZhuQue-3. Test wykonano 11 września 2024 roku. Test wykonano z Jiuquan. Lot zakończył się sukcesem.

Test ZhuQue-3 firmy LandSpace / Credits – CCTV

W perspektywie kilku najbliższych lat można się spodziewać wejścia do służby przynajmniej jednej chińskiej rakiety orbitalnej z odzyskiwalnym pierwszym stopniem. Czy będzie to rewolucja dla całej branży kosmicznej, a SpaceX może już “obawiać się” o swoją przyszłość? Nie do końca – zwykle chińskie firmy nie mają szerszych możliwości współpracy z amerykańskimi, japońskimi czy europejskimi podmiotami przy misjach kosmicznych – na przeszkodzie stoją m.in. prawa eksportowe związane z technologiami o potencjalnie wojskowym zasięgu. Jednakże chińskie podmioty mogą zdobyć duża popularność w innych częściach świata, takich jak Afryka czy Azja. W tych regionach świata sektor kosmiczny się dopiero zaczyna i często Chiny są tam pierwszym międzynarodowym partnerem.

(PFA)

Leave A Reply