Lot Grasshoppera na 744 metry (07.10.2013)

0

Firma SpaceX przeprowadziła 7 października ósmy test platformy Grasshopper. Pułap lotu w tym teście wyniósł 744 metry.

SpaceX jest jedną z najbardziej znanych firm z sektora kosmicznego (z „niszy” o nazwie „New Space”). Dokonania SpaceX są liczne – od budowy rakiet Falcon 1, Falcon 9, poprzez kapsułę Dragon i jej loty na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) aż po ambitne projekty, które już teraz wchodzą w fazę testów.

Jednym z takich ambitnych projektów jest rakieta Grasshopper, która służy jako platforma testowa koncepcji rakiety nośnej typu VTVL  pionowego startu i lądowania. Technologie wytworzone dzięki Grasshopperowi mają posłużyć do budowy przynajmniej częściowo odzyskiwalnej rakiety Falcon 9 oraz dolnego stopnia rakiety Falcon Heavy. Co więcej, odzyskiwanie stopni ma być wykonywane poprzez precyzyjne lądowanie w wyznaczonym miejscu. Jest to o krok dalej m.in. w porównaniu z rakietami SRB dla promu kosmicznego, które lądowały w określonym rejonie na spadochronach w Oceanie Atlantyckim i były wyławiane przez okręty.

Ostatni lot tej platformy został dokonany 13 sierpnia. Prawie dwa miesiące później Grasshopper dokonał ósmego i rekordowego lotu, w którym wzniósł się na wysokość 744 metrów. To ponad dwa razy więcej od poprzedniego najwyższego lotu tej platformy, który wynosił „zaledwie” 325 metrów. Poniższe nagranie prezentuje lot Grasshoppera z 7 października 2013.

{youtube}9ZDkItO-0a4{/youtube}
Lot Grasshoppera z 7 października 2013 / Credits –  spacexchannel

Przed Grasshopperem jeszcze wiele testów, które będą musiały się odbywać z coraz wyższym pułapem oraz prędkościami. Dotychczas wszystkie testy przebiegały zgodnie z planem i nie nastąpiły żadne opóźnienia. Oznacza to, że firma SpaceX jak na razie bardzo rozważnie prowadzi rozwój technologii rakietowych VTVL, aczkolwiek warto zauważyć, że dopiero w momencie testów z prędkościami naddźwiękowymi mogą się pojawić bardziej złożone problemy.

Warto tu podać porównanie platformy eksperymentalnej DC-X, którą amerykańska NASA wraz z firmą McDonnel Douglas testowała w latach 90. XX wieku. Jej rekordowy lot był na wysokość 3140 metrów i trwał 142 sekundy. NASA ostatecznie zarzuciła program DC-X, głównie z powodu braku dostępnych funduszy.

(SpaceX, PFA)

{module [346]}

Comments are closed.