Węgry dołączyły do Europejskiej Agencji Kosmicznej

0

Czwartego listopada Węgry formalnie stały się 22 państwem członkowskim Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA).

Parlament węgierski ratyfikował umowę akcesyjną i przesłał ją do siedziby Agencji w Paryżu. Uroczystość podpisania dokumentów akcesyjnych odbyła się ponad pół roku temu w Budapeszcie. W tym wydarzeniu wziął udział Jean-Jacques Dordain, poprzedni dyrektor generalny ESA, Ákos Kara, węgierski Minister Stanu oraz Fruzsina Tari, dyrektor Węgierskiego Biura Kosmicznego.

Węgry mają długą historię współpracy z ESA: pierwsza umowa o współpracy została podpisana już w 1991 roku. Węgry były także pierwszym państwem w regionie Europy Środkowej, które podpisały umowę European Cooperating State (ECS) z ESA, co nastąpiło w 2003 roku.

Państwa członkowskie Europejskiej Agencji Kosmicznej (kolor niebieski). W kolorze jasnoniebieskim zaznaczono Europejskie Państwa Współpracujące (ECS), a na zielono sygnatariuszy Umowy o Współpracy

Państwa członkowskie Europejskiej Agencji Kosmicznej (kolor niebieski). W kolorze jasnoniebieskim zaznaczono Europejskie Państwa Współpracujące (ECS), a na zielono sygnatariuszy Umowy o Współpracy (Cooperation Agreement)

Następnie, równolegle z Czechami, Węgry rozpoczęły pięcioletni program PECS. Pozwoliło to na powstanie kilku węgierskich firm technologicznych z sektora kosmicznego, niektóre z nich osiągnęły umiarkowany sukces, nawet na rynku indyjskim.

17 grudnia odbędzie się spotkanie Rady ESA, gdzie po raz pierwszy węgierska delegacja wystąpi w roli pełnoprawnych członków agencji.

Comments are closed.