Nowe spojrzenie na małe księżyce Plutona

0

Sonda New Horizons przesłała nowe zdjęcia małych księżyców Plutona, w tym pierwsze obrazy Kerberosa. 

Czternastego lipca sonda New Horizons (NH) przeleciała w pobliżu planety karłowatej Pluton. Był to pierwszy przelot obok tego obiektu i symboliczny koniec pierwszej fazy eksploracji Układu Słonecznego. Oczom naukowców ukazał się niespodziewany widok: ślady ciągłej aktywności i w wielu miejscach młoda (w geologicznym sensie) powierzchnia Plutona. (Polecamy artykuł: pierwsze podsumowanie przelotu sondy New Horizons).

Pierwsze dane z przelotu, w tym pierwsze zdjęcia powierzchni Plutona, zaczęły “spływać” na Ziemię od 15 lipca. Wówczas przez kilka dni sonda łącznie przesłała 5% całości danych z przelotu, w tym osiem zdjęć powierzchni Plutona w kompresji stratnej. Pojawiły się też pierwsze zdjęcia księżyców Plutona, z głównym naciskiem na największego Charona.

Od 5 września sonda przesyła całość danych na Ziemie. Prędkość przesyłu danych, z uwagi na dużą odległość do NH, to od 125 bitów do 4 kilobitów na sekundę.  Downlink może potrwać nawet kilkanaście miesięcy. Tak długi okres przesyłu danych ma związek z dużą odległością pomiędzy sondą a Ziemią oraz potrzebą komunikacji sieci Deep Space Network z innymi sondami, np. Dawn, orbitującej wokół Ceres czy łazika Curiosity przemierzającego wnętrze marsjańskiego krateru Gale. W tych danych są m.in. obrazy mniejszych księżyców Plutona.

Kerberos / Credits - NASA/JHUAPL/SwRI

Kerberos / Credits – NASA/JHUAPL/SwRI

NASA opublikowała pierwsze zdjęcie Kerberosa, małego księżyca, odkrytego zaledwie cztery lata temu. Zdjęcie wykonała sonda NH 14 lipca, na około 7 godzin przed momentem największego zbliżenia do Plutona. W momencie wykonania zdjęcia dystans pomiędzy NH a Kerberosem wyniósł około 396 tysięcy kilometrów.

Tak jak się spodziewano, Kerberos okazał małym nieregularnym obiektem. Obrazy z NH wykazały, że Kerberos składa się z dwóch części, jednej o średnicy około 8 km a drugiej około 5 km. Sugeruje to, że Kerberos powstał ze złączenia dwóch mniejszych obiektów.

Łączne rozmiary całego Kerberosa to około 12 x 4,5 kilometra. Jest to małe zaskoczenie, gdyż naukowcy, na podstawie obserwacji z teleskopu Hubble, spodziewali się większego księżyca o niższym albedo. To wyższe albedo wskazuje na obecność lodu, w tym lodu wodnego na powierzchni Kerberosa.

Wraz z publikacją zdjęcia Kerberosa, NASA opublikowała porównanie małych księżyców Plutona. W przypadku księżyca Nix, jest to nowe zdjęcie o wyższej jakości, niedawno przesłane z NH. Z kolei obraz Hydry stworzono z nałożenia kilku zdjęć, co pozwoliło na wydobycie szczegółów powierzchni.

Wszystkie cztery małe księżyce Plutona mają nieregularne, podłużne kształty. Naukowcy uważają, że taki wygląd jest typowy dla małych obiektów Pasa Kuipera.

(NASA)

Comments are closed.