Zbliżenie do tajemniczych jasnych obszarów na Ceres

0

Sonda Dawn wykonała zdjęcia wysokiej rozdzielczości przestrzennej na planecie karłowatej Ceres

Pierwsze zdjęcia tajemniczych, jasnych obszarów uzyskane zostały przez sondę Dawn w kwietniu tego roku. Były to jednak tylko punkty i trudno było spekulować czym dokładnie są.

W czerwcu wykonano zdjęcia z wysokości 4400 kilometrów nad powierzchnią planety, dzięki czemu możliwe było bardziej szczegółowe uchwycenie tajemniczych obszarów usytuowanym na dnie jednego z kraterów – nazwanego kraterem Occator. Aktualnie pozyskano nowe zdjęcia, które są trzy razy bardziej dokładne od poprzednich i mają znacznie większą rozdzielczości: 140 metrów na piksel.

Okazało się, że układ przestrzenny i kształt jasnych “plam” jest bardzo złożony. Zalegają one na dnie krateru, jednak żeby powiedzieć o nich coś więcej, musimy poczekać na dodatkowe analizy geologiczne i chemiczne. Na szczęście naukowcy już są w trakcie ich przeprowadzania, więc wkrótce dowiemy się czy to sól, czy to lód, czy może coś zupełnie innego.

Eksperci od przetwarzania obrazów z NASA opracowali również animację ukazującą strukturę krateru w trzech wymiarach:

Krater Occator. Animacja ukazująca obszar w trzech wymiarach. Różnica między najniżej a najwyżej położonymi obszarami wynosi 6 kilometrów. Credits: NASA/JPL-Caltech/UCLA/MPS/DLR/IDA/PSI

Sonda ukończyła właśnie dwa jedenastodniowe cykle mapowania Ceres z aktualnej pozycji. Trzeci cykl rozpoczął się 9 września. Dawn wykona jeszcze sześć cykli mapowania, każdy składający się z 14 orbit wokół planety karłowatej. Dzięki zmianom kąta obrazowania naukowcy będą w stanie odtworzyć trójwymiarową strukturę obiektów na Ceres. Nie ma wątpliwości, że będą to obiekty fascynujące i niespotykane nigdzie indziej, które pozwolą dowiedzieć się więcej o bogactwie i złożoności “martwych” obiektów w Układzie Słonecznym!

Źródło: NASA/JPL

Comments are closed.