BioJS: otwarta platforma do wizualizacji danych biologicznych

0

Rozwój otwartych platform obróbki danych przyrodniczych ułatwi przyszłe misje załogowe.

Era informacji znacznie przyśpiesza rozwój nauk przyrodniczych. Z punktu widzenia osób zainteresowanych astronautyką, a przede wszystkim jej częścią sprzętową, nie jest to istotna kwestia jednak ma niebagatelne znacznie w obliczu astronautyki załogowej.

Każdy z kroków poczyniony w dziedzinie bioinżynierii przyśpieszy i ułatwi podróż ludzi poza ziemską orbitę.

Idea otwartego oprogramowania umożliwia upowszechnianie wiedzy wraz z narzędziami do dzielenia się nią i jej zdobywania. Na tej podstawie naukowcy z wielu uczelni na całym świecie, programiści i inżynierowie opracowali specjalną bibliotekę Java Script, nazywaną BioJS. Daje ona możliwość wizualizowania danych biologicznych na stronach sieci web za pomocą prostych komend.

Biblioteka BioJS jest profesjonalnym narzędziem, o której napisano już 15 artykułów naukowych, a tysiące osób na całym świecie korzysta z jej możliwości. Powstała w 2012 roku przy współudziale European Bioinformatics Institute (EMBL-EBI) i The Genome Analysis Centre (TGAC). Następnie była rozwijana zarówno przez instytuty naukowe na całym świecie, jak i freelancerów pracujących przy projekcie BioJS, w ramach Google Summer of Code.

Dlaczego ma to znacznie i o tym wspominamy?

  1. Samo stworzenie otwartej biblioteki wymagało współpracy międzynarodowej (co jest normą w przypadku projektów kosmicznych).
  2. Biologiczne badania na Ziemi są tańsze niż badania w Kosmosie, a użycie otwartego oprogramowania jeszcze bardziej obniża cenę prowadzenia badań.
  3. Proponujemy spojrzeć na eksplorację przestrzeni kosmicznej holistycznie: wychodząc z założenia, że do załogowych wypraw kosmicznych prędzej czy później dojdzie do skutku, warto jak najlepiej opanować (wcześniej) nauki przyrodnicze żeby zminimalizować ryzyko i zmaksymalizować korzyści przyszłych wypraw. Nie bez znaczenia jest także rozwój oprogramowania, które może stanowić połowę kosztu konstrukcji rakiety!

Biblioteka i kursy z nią związane znajdują się: TUTAJ.

Źródło: eLIFE

Wkrótce na łamach portalu Kosmonauta.net pojawi się nieco dłuższy felieton związany z naukami przyrodniczymi w astronautyce.

Comments are closed.