Hertz Systems – kolejna spółka kosmiczna z finansowaniem ARP

0

Zielonogórska firma Hertz Systems otrzymała 5,5 mln pożyczki od ARP Venture.

Spółka ARP Venture, należąca do ARP S.A., zaangażowała 15 mln zł kapitału w spółkę Invento – producenta unikalnych na skalę światową puszek PET oraz 5,5 mln w firmę Hertz Systems, wdrażającą projekty w technologii GPS w sektorze cywilnym i wojskowym.

Wojskowy platformowy odbiornik GNSS z modułem SAASM, HGPST_T-E, firmy Hertz Systems / Credit: Hertz Systems

Wojskowy platformowy odbiornik GNSS z modułem SAASM, HGPST_T-E, firmy Hertz Systems / Credit: Hertz Systems

Według Patrycji Zielińskiej, wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu S.A., która ogłosiła tę decyzję na trwającym Forum Ekonomicznym w Krynicy: „Obie spółki dysponują ogromnym potencjałem rynkowym. W swojej ofercie posiadają innowacyjne rozwiązania, którymi zainteresowanych jest wielu odbiorców na całym świecie. Cieszymy się, że wsparcie ARP Venture w modelu ‘smart money’ pomoże polskim produktom zdobywać zagraniczne rynki”.

Firma Hertz Systems otrzymała od ARP Venture 5,5 mln pożyczki na realizację strategii rozwoju projektów w technologii GPS w sektorze cywilnym i wojskowym. Jednocześnie ARP Venture objęła 11,50 % udziałów w Hertz Systems.

Cieszy nas bardzo wsparcie ARP Venture i zrozumienie, że działalność innowacyjna wymaga inwestycji. Przed Hertz Systems otwiera się jedyna w swoim rodzaju możliwość współtworzenia razem z liderami, na zasadach partnerskich, innowacji i rozwiązań z obszaru technologii kosmicznych, które dzisiaj nie istnieją. Możemy więc śmiało powiedzieć, że jako jedno z pierwszych w Polsce przedsiębiorstw współtworzymy rozwiązania i technologie przyszłości. Rynek technologii kosmicznych zarówno wojskowych jak i cywilnych (bierzemy czynny udział w obydwu obszarach) jest jednym z najszybciej rosnących segmentów, a co ważniejsze bardzo rentownym. Daje to możliwość szybkiego, stabilnego wzrostu, dużych nakładów na R&D, co w konsekwencji przekłada się na wysoką konkurencyjność i siłę ekonomiczną firmy niezbędną do dalszej ekspansji w obszarze nowych technologii i nowych rynków” – powiedział Michał Prymas Dyrektor ds. strategii i kontrolingu Hertz Systems.

Wyróżnienie PARP dla Hertz Systems / Credit: Hertz Systems

Wyróżnienie PARP dla Hertz Systems / Credit: Hertz Systems

Środki pozyskane od ARP Venture pozwolą Spółce na znaczne zwiększenie skali działalności. Ponadto, Hertz Systems zamierza udoskonalać opracowane rozwiązania technologiczne (m.in. w zakresie łączności) w ramach prac badawczo-rozwojowych.

Hertz Systems, jako jedyna firma w Polsce i jedna z nielicznych w Europie, posiada licencję rządu USA na integrację tajnej technologii modułów kryptograficznych SAASM, w ramach której Hertz dostarcza odbiorniki nawigacyjne dostosowane do jednostek pływających, śmigłowców i czołgów. Spółka zrealizowała także dostawy do MON i NATO na ponad 500 wojskowych systemów GPS. Urządzenia nawigacyjne Hertz Systems, jedynego w Polsce producenta sprzętu tego typu, znajdują się np. w pojazdach wojskowych polskich kontyngentów wojskowych.

Hertz Systems współpracuje również z Polską Agencją Kosmiczną, realizując w ramach ESA (Europejska Agencja Kosmiczna) projekty kosmiczne o charakterze komercyjnym. Flagowym projektem realizowanym obecnie we współpracy z ESA jest projekt Galileo drugiej generacji (europejski system nawigacji satelitarnej).

Firma wspiera również rozwój krajowych aplikacji GNSS poprzez konkurs Galileo Masters, którego jest partnerem.

(ARP)

Comments are closed.