Oficjalne otwarcie Polskiej Agencji Kosmicznej

0

Dziesiątego lipca nastąpiło oficjalne otwarcie siedziby Polskiej Agencji Kosmicznej w Gdańsku. Otwarcie było połączone z wystawą pomorskich podmiotów technologicznych.

Polska Agencja Kosmiczna (PAK, ang. POLSA, POLish Space Agency) powołana została do istnienia 20 października 2014 roku w momencie podpisania przez prezydenta RP, Bronisława Komorowskiego, odpowiedniej ustawy powołującej. Zainicjowanie prac nad powołaniem tej agencji ogłoszono na IV Forum Innowacji w Rzeszowie, czyli 1,5 roku wcześniej.

Prezes PAK Marek Banaszkiewicz / Źródło: BDS

Prezes PAK Marek Banaszkiewicz / Źródło: BDS

Od listopada zeszłego roku poczyniono wiele czynności organizacyjnych, związanych z uruchomieniem tej agencji. W lutym ogłoszono, że siedzibą PAK będzie Gdański Park Naukowo-Technologiczny, natomiast w maju podano do informacji, że to profesor Marek Banaszkiewicz, były dyrektor Centrum Badań Kosmicznych PAN, obejmie stery agencji przez najbliższe 5 lat. W międzyczasie skompletowano skład Rady agencji.

W ostatnim czasie prace związane z uruchomieniem agencji wyraźnie przyspieszają. Rekrutowane są kolejne osoby, które zaczynają inicjować następne zadania. W zeszłym miesiącu pracę zaczęła dyrektor ds. organizacyjnych, Katarzyna Tylingo-Chmielewska, a na Politechnice Gdańskiej odbyła się konferencja IRMAST 2015, którą oficjalnie sygnowała agencja.

Otwarcie siedziby PAK przez Grażynę Henclewską, podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki / Źródło: BDS

Otwarcie siedziby PAK przez Grażynę Henclewską, podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki / Źródło: BDS

Do oficjalnego otwarcia siedziby agencji dla gości doszło 10 lipca 2015 roku. Wówczas do Gdańskiego Parku Naukowo-Technologicznego przybyli krajowi przedstawiciele środowisk rządowych, akademickich oraz przemysłowych, związanych z sektorem kosmicznym. Konferencję zainicjowano wyświetleniem dedykowanego nagranie o istocie sektora kosmicznego.

Następnie głos zabrał prezes agencji, profesor Marek Banaszkiewicz, były premier i przewodniczący Parlamentu Europejskiego, obecnie europoseł, Jerzy Buzek, oraz podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki Grażyna Henclewska. Wszyscy przemawiający zgodnie podkreślali, że Polska musi zacząć w najbliższych latach mocniej stawiać na badania i rozwój oraz budowę gospodarki w oparciu o technologie, a nie tanią siłę roboczą. POLSA ma być jednym z przejawów tej działalności.

Gościem otwarcia siedziby PAK był Jerzy Buzek / Źródło: BDS

Gościem otwarcia siedziby PAK był Jerzy Buzek / Źródło: BDS

Oficjalne otwarcie POLSA, pomimo krótkiego czasu od zapowiedzi, przyciągnęło ponad 100 ważnych przedstawicieli polskich środowisk technologicznych. Nie zabrakło przedstawicieli z Warszawy, w tym z Politechniki Warszawskiej oraz Wojskowej Akademii Technicznej, jak i przedstawicieli z Rzeszowa, w tym z Politechniki Rzeszowskiej. Przypomnijmy, że to w Warszawie i Rzeszowie mieścić się będą oddziały Polskiej Agencji Kosmicznej.

W gdańskiej siedzibie agencji około 20 osób będzie pracowało na 330 metrach kwadratowych. Agencja powinna rozrosnąć się do około 50 osób pod koniec tego roku. Taka grupa osób pozwoli na pełne prowadzenie różnorodnych działań przez agencję.

Rakieta firmy SpaceForest z projektu DEWI / Źródło BDS

Rakieta firmy SpaceForest z projektu DEWI / Źródło BDS

PAK będzie pełnił działalność zajmującą się wsparciem polskiej obronności i bezpieczeństwa dzięki wykorzystaniu technologii satelitarnych (bezpośrednie powiązanie z MON). Ponadto agencja ma umożliwiać zapewnianie dostępu do odpowiednich danych satelitarnych i usług administracji. Chodzi przede wszystkim o dane nawigacyjne i obserwacji Ziemi.

Otwarciu PAK towarzyszyła wystawa dorobku pomorskich podmiotów technologicznych, w tym firmy SpaceForest, która zaprezentowała pełnowymiarowy model rakiety z projektu DEWI. Ta konstrukcja, charakteryzująca się długością 4,5 metra i średnicy 0,2 metra, jest w stanie polecieć na pułap ponad 10 kilometrów. W ramach projektu DEWI, którego najbliższa próba lotu planowana jest na początek września, demonstrowane jest działanie czujników bezprzewodowych. SpaceForest to obecnie jedyna polska firma, która może zbudować rakietę o podanych osiągach.

Stanowisko firmy Blue Dot Solutions / Źródło: BDS

Stanowisko firmy Blue Dot Solutions / Źródło: BDS

Na wystawie prezentowała się również dynamicznie rozwijająca się firma SIRC z Gdyni, zajmująca się m.in. projektowaniem układów scalonych przeznaczonych do pracy w zakresie mikrofalowym. Z kolei zespół z Blue Dot Solutions (Kosmonauta.net) zaprezentował gondolę z ostatniej misji stratosferycznej wraz z nagraniami z kamer oraz wstępne wyniki polskiej edycji konkursu Galileo Masters 2015.

Comments are closed.